E-INFORMATOR POWIATOWY

Święto 3 Maja w Radzyniu Podlaskim (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  06.05.2009r. | Czytano: 1021 razy. |

Święto 3 Maja w Radzyniu PodlaskimObchody 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Radzyniu Podlaskim rozpoczęła tradycyjnie Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele Trójcy Św.

Kwiaty składa delegacja samorządu Powiatu Radzyńskiego. Od lewej: Włodzimierz Szkurłat, członek Zarządu Powiatu, Mariusz Skoczylas, Wicestarosta i Jerzy Kułak, Starosta Radzyński.

Foto: P. Matysiak
Kwiaty składa delegacja samorządu Powiatu Radzyńskiego. Od lewej: Włodzimierz Szkurłat, członek Zarządu Powiatu, Mariusz Skoczylas, Wicestarosta i Jerzy Kułak, Starosta Radzyński.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali przy akompaniamencie młodzieżowej orkiestry dętej i asyście kawalerii konnej (GRH „Żelazny Orzeł” ) pod pomnik Konstytucji 3 Maja na Placu I. Potockiego.

Tutaj, po odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Radzyński – Jerzy Kułak:

U stóp tego pomnika gromadzą się nie tylko mieszkańcy miasta i gminy, ale całego powiatu podkreślając swój głęboki patriotyzm, przywiązanie do tradycji. Nie tylko tej wielkiej historycznej ale i tej, którą tu tworzymy, której elementem jest obecność na dzisiejszej uroczystości tak licznie zgromadzonej młodzieży, pocztów sztandarowych, wielu mieszkańców, a także weteranów walki o wolną Polskę, żołnierzy AK oraz innych formacji, uczestników walk na wielu frontach II wojny światowej oraz tych, którzy nie pogodzili się z narzuconym systemem jałtańskim i swoją misję pełnili do końca, do pamiętnego czerwca 1989 roku.

Starosta Radzyński w swoim wystąpieniu podkreślił również związek Radzynia Podlaskiego z obozem reformatorów i twórców Konstytucji majowej. Wśród których był Ignacy Potocki syn właściciela radzyńskich dóbr.

W kontekście porażki zwolenników naprawy Rzeczypospolitej, którzy w większości musieli uchodzić z kraju, pytał też retorycznie:

Czy naprawdę jesteśmy narodem, który nie potrafi wykorzystać owoców swej tytanicznej pracy ? Dlaczego, gdy rodzą się wielkie idee, nie potrafimy się zjednoczyć dla ich ucieleśnienia, a ważniejsze staje się to co dzieli, a nie to co łączy ?

Następnie, po wystąpieniu Starosty, delegacje władz samorządowych, instytucji, szkół i zakładów pracy złożyły wieńce i wiązanki. Po tym, w sali kina Oranżeria odbyła się patriotyczne akademia przygotowana przez młodzież z gimnazjum i kluby seniora.

Zobacz fotoreportaż: Święto 3 Maja w Radzyniu Podlaskim - autor: P. Matysiak

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.05 s.