E-INFORMATOR POWIATOWY

Nasze Kulinarne Dziedzictwo (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  28.05.2009r. | Czytano: 1168 razy. |

Nasze Kulinarne DziedzictwoW Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim dnia 27.05.2009 r. odbyła się III edycja szkolnego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. 42 uczniów z 5 klas gastronomicznych przygotowało 23 potrawy.

Konkurs

Foto: Henryk Korolczuk
Konkurs "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" - jury degustacyjne dokonuje oceny potraw.

Stoły uginały się od pysznych dań, np.: piegowaty placek, komosa zasmażana, szynka po żabikowsku, wieprzowina z weka, a także mnóstwo pierogów i parowańców z różnorakim nadzieniem.

Potrawy oceniło jury degustacyjne (pięciu nauczycieli– smakoszy) pod przewodnictwem Małgorzaty Jakubiuk.

Najwyżej oceniono i przyznano I miejsce kotletom z kaszy gryczanej (autorzy: Katarzyna Szczygieł i Karolina Matejczuk z III klasy TG).
II miejsce zajęło śniadanie wiejskie (dzieło Anny Komoń i Beaty Kusyk – klasa II TG) a III miejsce przypadło parowańcom z mąki gryczanej z nadzieniem serowym (Małgorzata Łaskawska z III klasy TG).

Konkurs zorganizowała Małgorzata Tokarska przy współpracy z innymi nauczycielami przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu w ZSP: Małgorzaty Jakubiuk, Anny Komoń, Agnieszki Śledź oraz Andrzeja Fugi.

Gośćmi konkursu byli: posłowie na Sejm RP – Tadeusz Sławecki i Jerzy Rębek, Starosta Radzyński Jerzy Kułak oraz Anna Ilczuk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radzyniu Podlaskim.

Fotoreportaż na stronie internetowej ZSP (autor Henryk Korolczuk) oraz na stronie promenadazsp.pl (autor: Paweł Iwańczuk).

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.045 s.