E-INFORMATOR POWIATOWY

Śladami Białego Niedźwiadka (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  19.06.2009r. | Czytano: 1398 razy. |

Śladami Białego NiedźwiadkaPod takim hasłem harcerze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim zorganizowali w dniach 08 – 10 czerwiec 2009 r. I Integracyjny Zlot Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” ZHP. Honorowy patronat nad Zlotem sprawował Starosta Radzyński Jerzego Kułaka.

Harcerze zwiedzają pałac Potockich.

Foto: 
Harcerze zwiedzają pałac Potockich.

Drugiego dnia harcerze zwiedzili z przewodnikiem Radzyń Podlaski. Następnie odbywały się zajęcia warsztatowe (szyfry i znaki patrolowe, terenoznawstwo - przygotowane przez młodzież z Gimnazjum nr 2, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, majsterka - wykonanie totemu zastępu zlotowego), plastyczne i gra terenowa „Tropami białego niedźwiadka”. Po obiedzie odbyły się igrzyska sportowe, a wieczorem Świeczkowisko „Żyli wśród nas...- hm. Kazimierz Odrzygóźdź”. W czasie „Świeczkowiska” wysłuchali gawędy jak również mieli możliwość poznać osobiście żonę druha Kazimierza, panią Teresę Odrzygóźdź i syna Tomasz, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami refleksjami na temat działalności druha Kazimierza.

W zlocie zorganizowanym przez Drużynę Harcerską ZHP „Nieprzetartego Szlaku” „Niedźwiedzie”, poza gospodarzami zlotu, wzięło udział 4 drużyn harcerskich: 20 Drużyna Harcerska „Nieprzetartego Szlaku” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie, 13 Drużyna Harcerska „Nieprzetartego Szlaku” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu, 13 Drużyna Harcerska im. Karola Chodkiewicza z Publicznego Gimnazjum w Czemiernikach, Drużyna Harcerska „Taka Paka” z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim.

Program Zlotu był bardzo bogaty. Każdy dzień miał swoje hasło przewodnie. Pierwszego dnia, którego hasłem była „Harcerska Sztafeta Pokoleń”, harcerze zwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej oraz wystawę „Z dziejów harcerstwa w Radzyniu Podlaskim - ludzie i wydarzenia”. Po kolacji odbył się bieg patrolowy „Polegli za Ojczyznę”, podczas którego harcerze poznawali dzieje Szarych Szeregów na terenie Powiatu Radzyńskiego. Zapali znicze i złożyli kwiaty na grobach radzyńskich harcerzy. Dzień zakończyło ognisko powitalne „W kręgu przyjaciół wesoło zawsze jest”. Młodzież dzięki sztafecie pokoleń uświadomiła sobie, że Prawda, Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości niezmienne od wielu pokoleń. Bycie harcerzem to nie wada, a noszenie munduru harcerskiego to zaszczyt.

Środa minęła pod hasłem „W kręgu przyjaciół”. Zlotowy dzień rozpoczęły warsztaty piosenki harcerskiej „Dobrze nam tu mija czas”. Po nich harcerze uczestniczyli w polowej Mszy Świętej. Zlot zakończył apel pożegnalny. Wszyscy uczestnicy Zlotu otrzymali pamiątkowe znaczki, śpiewnik zlotowy, dyplomy oraz nagrody.

Drużyny rozjechały się do swoich Ośrodków z uśmiechem na twarzy z bagażem nowych umiejętności oraz przyjaźni, wierząc, że nie było to ostatnie spotkani, że idea integracji dopiero się rozpoczyna.

Opr. Michał Mich, instruktor ZHP

Zobacz fotoreportaż: Śladami Białego Niedźwiadka

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.048 s.