E-INFORMATOR POWIATOWY

Przewodnik po miejscach pamięci powiatu radzyńskiego (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  17.09.2009r. | Czytano: 860 razy. |

Na zlecenie Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim powstaje „Przewodnik po miejscach pamięci powiatu radzyńskiego”. Przygotowuje go radzynianka, pani Dominika Leszczyńska.

Promocja książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Leszek Mądzik. Podróż”. Autorka dedykuje autorskie egzemplarze „Podróży”.

Foto: 
Promocja książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Leszek Mądzik. Podróż”. Autorka dedykuje autorskie egzemplarze „Podróży”.

Do końca tego roku zostaną zinwentaryzowane miejsca upamiętniające osoby i ważne wydarzenia historyczne na terenie powiatu radzyńskiego wg stanu na dzień 31 maja 2009 r. oraz wykonana ich dokumentacja fotograficzna.

Wydanie Przewodnika zaplanowane jest w 2010 r.

 

Promocja książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Leszek Mądzik. Podróż”

Pani Dominika Leszczyńska jest także autorką książki „Leszek Mądzik. Podróż”, której promocja odbyła się 5 września na Świętym Krzyżu koło Kielc.

Bohater publikacji to światowej sławy twórca teatralny, założyciel Sceny Plastycznej KUL. Chociaż o jego twórczości napisano już wiele, nikt dotąd nie pokusił się o biografię samego Mądzika. Książka powstała w oparciu o relacje świadków – rodziny, przyjaciół, aktorów i współpracowników. Dopełnia ją unikatowy materiał fotograficzny, szkice, zapiski, korespondencja, pierwsze młodzieńcze wiersze i obrazy.

Wybór miejsca na premierowy pokaz książki nie jest przypadkowy. Leszek Mądzik przyszedł na świat w niewielkiej wsi Bartoszowiny, u stóp Łyśca, i tutaj rozpoczyna się cała historia. Szczęśliwie, gościny na Świętym Krzyżu nie odmówił superior oblatów o. Zygfryd Wiech.

W promocji wzięła udział bliższa i dalsza rodzina Leszka Mądzika, jego przyjaciele, znajomi i koledzy z czasów szkolnych oraz członkowie zespołu. Radzyń reprezentowali rodzice Dominiki Leszczyńskiej.

Uroczystość rozpoczął spektakl Sceny Plastycznej KUL „Bruzda”, odegrany w wirydarzu klasztornym. Następnie goście udali się do sanktuarium, gdzie odbyło się spotkanie z autorką książki i przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego w reż. Mariusza Malca.
Miłym podsumowaniem były rozmowy przy żurku i słodkim poczęstunku, które stały się pretekstem do wspomnień i snucia planów o następnych spotkaniach. Jolanta Janson – wydawca „Podróży” i organizator promocji - zapowiada już kolejne, m.in. w Lublinie i Radzyniu Podlaskim.

 

 

« powrót  

 
© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.1 s.