E-INFORMATOR POWIATOWY

Uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim we Francji (dział - Informacje różne)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  04.11.2009r. | Czytano: 1010 razy. |

Uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim we FrancjiW dniach 14-24 października 2009r., grupa 35 uczniów I LO w Radzyniu Podlaskim przebywała na terenie departamentu Deux - Sèvres we Francji - gościli w zaprzyjaźnionym od lat Lycée Simone Signoret w Bressuire.

Wizyta w Liceum Rolniczym w Bressuire.

Foto: 
Wizyta w Liceum Rolniczym w Bressuire.

Wyjazd uczniów (i nauczycieli - Moniki Ostasiewicz, Izabeli Świć, Mirosława Juszczyńskiego i Anety Tomaszuk) do Francji w ramach wymiany szkolnej miał na celu kontynuację współpracy pomiędzy I LO w Radzyniu Podlaskim a Lycée Simone Signoret w Bressuire (Francja), polegającej na doskonaleniu znajomości j. francuskiego, poznaniu środowiska rodzinnego, szkolnego i atrakcji turystycznych regionu i stolicy partnera francuskiego.

Tegoroczna wymiana uczniów była związana z realizacją projektu „Polsko-francuska wymiana młodzieży - Bressuire 2009”, zaakceptowanego i częściowo dotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (11173 zł) w ramach programu „Międzynarodowa Współpraca Szkół i Wymiana Młodzieży”. Wniosek napisany przez nauczyciela j. francuskiego Anetę Tomaszuk został zgłoszony do konkursu przez Powiat Radzyński.

Pierwszego dnia pobytu uczniowie mieli okazję poznać szkołę i jej funkcjonowanie, uczestniczyli w prezentacji francuskiego systemu szkolnictwa i brali udział w zajęciach szkolnych. Następnie, poznali funkcjonowanie lokalnej fabryki mebli Celio oraz podziwiali malownicze krajobrazy okolic Bressuire.

Kolejnego dnia uczniowie poznali zabytki miasta Bressuire i udali się na targ.
Resztę przedpołudnia spędzili w handlowej dzielnicy miasta. Popołudnie upłynęło na wizycie w Liceum Rolniczym w Bressuire gdzie uczniowie zwiedzili budynek szkolny i farmę zwierząt, poznali funkcjonowanie szkoły oraz mieli okazję zobaczyć produkcję wędlin.

Następnego dnia odbyła się wycieczka do Poitiers, a dokładnie do Futuroscpo’u - parku rozrywki, w którym uczniowie uczestniczyli w projekcjach filmowych dwu-, trzy-, i czterowymiarowych. 

Wycieczka do La Rochelle, miasta położonego nad Oceanem Atlantyckim, stanowiła kolejny punkt programu. Obok zwiedzania miasta uczniowie mieli szansę obejrzeć plażę, ocean oraz Fort Boyard - twierdzę znaną z programu rozrywkowego emitowanego w telewizji polskiej.

Następnego dnia wszyscy udali się w drogę. Niezatarte wrażenie pozostawił Paryż , w którym uczniowie spędzili cały dzień. Na zawsze w ich pamięci pozostaną: Katedra Notre Dame, Luwr, Łuk Tryumfalny, Pola Elizejskie, Wieża Eiffla.

Wizytę w Paryżu zakończył rejs statkiem po Sekwanie.

Wyjazd ten wzbogacił wszystkich o nowe przyjaźnie oraz wiedzę na temat obyczajowości, kultury i historii naszych francuskich partnerów. Trudno było się rozstać, ale wizja ponownego spotkania osłodziła gorycz rozłąki.

Opr. Aneta Tomaszuk, koordynator wymiany i tłumacz

Zobacz fotoreportaż: Uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim we Francji

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.056 s.