E-INFORMATOR POWIATOWY

Laury dla produktów tradycyjnych z Gminy Kąkolewnica Wschodnia (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  03.12.2009r. | Czytano: 1711 razy. |

Laury dla produktów tradycyjnych z Gminy Kąkolewnica Wschodnia2 grudnia b.r. w Lublinie wręczono 35 laurów dla wyrobów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. W bieżącej edycji z terenu gminy Kąkolewnica uhonorowano aż dwanaście potraw!

Wyróżnieni

Foto: Dominika Leszczyńska
Wyróżnieni "Laurami promocyjnymi".

Laury wręczał wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Jadwiga Tatara, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Okazją była konferencja „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”, która odbyła się w sali widowiskowej Teatru Muzycznego. Imprezie towarzyszyła promocja wydawnictwa pod tym samym tytułem oraz degustacja wyrobów regionalnych.

Nasz powiat reprezentował starosta radzyński Jerzy Kułak, burmistrz miasta Radzyń Podlaski Witold Kowalczyk oraz delegacja sołtysów i radnych z terenu gminy Kąkolewnica pod przewodnictwem Bożeny Adamowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy: Jadwiga Cisek, sołtys wsi Turów, Danuta Majczyna, sołtys wsi Żakowola Poprzeczna, Danuta Wiśniewska, sołtys wsi Brzozowica Mała, Mirosława Płudowska, radna z Olszewnicy, Stanisław Siedlanowski, radny z Żakowoli Starej, Wincenty Mazurek, sołtys Żakowoli Starej, Stanisław Zalewski, radny z Turowa, Mirosław Męczyński, radny z Polskowoli, Marek Król, radny z Zosinowa, Ryszard Stefański, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy; oraz Dominika Leszczyńska, pracownik starostwa powiatowego w Radzyniu. Przy okazji należałoby zauważyć, że panie z gminy Kąkolewnica wyróżniały się z tłumu uczestników konferencji za sprawą oryginalnych strojów regionalnych.

Lista Produktów Tradycyjnych stworzona została w 2004 roku z myślą o ich skatalagowaniu i promocji. W Polsce zarejestrowano do tej pory 700 produktów, z czego na terenie naszego województwa – 76. Dla porównania: w lubuskiem jest ich zaledwie 8, w warmińsko-mazurskim – 18, ale już w podkarpackim i podlaskim – po 78, zaś pomorskie i śląskie zgłosiło aż 102 produkty. Nasz powiat godnie reprezentuje gmina Kąkolewnica Wschodnia z 16 produktami tradycyjnymi.

Przed wyróżnionymi stoją teraz kolejne wyzwania: promocja kąkolewnickich pierogów, tertunów, parowańców i pączków (sprzedaż bezpośrednia, udział w targach) oraz ich rejestracja na szczeblu Unii Europejskiej, co gwarantuje ochronę prawną i – jak udowadniano na przykładach – z reguły skutkuje dynamicznym rozwojem regionu. To także wyzwanie dla pozostałych gmin. Z wnioskiem o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych może wystąpić praktycznie każdy. Przy rejestracji należy udokumentować co najmniej 25-letnią tradycję i historię wytwarzania danego produktu.

Oprócz kwestii prawnych dotyczących rejestracji produktów i sprzedaży bezpośredniej, jeden z referatów poświęcono rodzimym rasom zwierząt stanowiącym podstawę regionalnych produktów żywieniowych. Prelegentka szczególną uwagę zwróciła na świnie rasy puławskiej i nasz ostatni hit – „Młodą Polską Gęś Owsianą”.

Na temat produktów tradycyjnych pisaliśmy również w artykule Lista Produktów Regionalnych

Opr. Dominika Leszczyńska

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.054 s.