E-INFORMATOR POWIATOWY

Jubileusz Marka Leszczyńskiego (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  16.09.2010r. | Czytano: 1140 razy. |

Jubileusz Marka LeszczyńskiegoMarek Leszczyński, artysta malarz z Radzynia Podlaskiego, świętuje w tym roku 40-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w Galerii "Oranżeria" została otwarta wystawa malarstwa, której towarzyszy album prezentujący dorobek jubilata.

Album

Foto: 
Album "Malarstwo. Marek Leszczyński". Format A4, objętość 100 s. Publikacja jest do nabycia w radzyńskich punktach księgarskich: księgarni "Educo", księgarni "Zaborek", "Taniej fajeczce" oraz bezpośrednio u prezesa stowarzyszenia Arkadiusza Kulpy (tel. 501 092 567).

Uroczysty wernisaż odbył się 3 września o godz. 18.00. Na starannie zaaranżowanej ekspozycji oglądać można kilkadziesiąt obrazów w technice olejnej na płótnie, powstałych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Do tej pory nie były one prezentowane w Radzyniu. Na wernisażu największe emocje wśród publiczności budziły dwa cykle malarskie: "Rykowiska" i "Leda", wyrastające m.in. z zainteresowań artysty kiczem.

Podczas inauguracji Marek Leszczyński opowiadał o początkach swojej działalności artystycznej. Wspominał pierwszą zorganizowaną przez siebie wystawę (1969), jaka odbyła się w mansardzie nieistniejącego już domu rodzinnego w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Narutowicza. Obrazy podziwiała rodzina i znajomi. Mówił też o swoim przyjeździe do Radzynia i urzeczeniu wspaniałymi zabytkami architektury, którym poświęcił cykl akwarel znanych jako "Radzyńskie impresje pałacowe". Prezentował je w 1980 roku w Radzyniu i Białej Podlaskiej. Niektóre trafiły później do Domu Dziecka w Białce.

Miłym zaskoczeniem było wystąpienie dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, Zbigniewa Wojtasia, który odczytał okolicznościowy wiersz ku czci jubilata oraz wręczył mu pamiątkowe wydawnictwo.

Ekspozycji, która potrwa do połowy października, towarzyszy dwujęzyczny album ze słowem wstępnym Dominiki Leszczyńskiej, będący przeglądem twórczości artysty. Powstał on dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim oraz Urzędu Miasta Radzyń Podlaski, przyznanej Radzyńskiemu Stowarzyszeniu dla Kultury "Stuk-Puk".

Obrazy Marka Leszczyńskiego można również oglądać na stronie internetowej autora.

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.635 s.