E-INFORMATOR POWIATOWY

Dożynki powiatowo-miejskie już za nami (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  17.09.2010r. | Czytano: 1986 razy. |

Dożynki powiatowo-miejskie już za namiW niedzielę 12 września w Radzyniu odbyły się dożynki zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Radzyń Podlaski. Wzięły w nich udział delegacje ze wszystkich gmin powiatu. Mimo obaw organizatorów pogoda dopisała.

Ceremoniał chleba dożynkowego. W towarzystwie dzieci z zespołu

Foto: Z. Wojtaś
Ceremoniał chleba dożynkowego. W towarzystwie dzieci z zespołu "Kropki" stoją starostowie i gospodarze dożynek, od lewej: Tadeusz Domański - starosta dożynek, Lucjan Kotwica - Starosta Radzyński, Witold Kowalczyk - Burmistrz i Maria Nieśmiałek - starościna dożynek.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 mszą świętą dożynkową w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Następnie korowód przeszedł do parku miejskiego przy pałacu Potockich, gdzie miał miejsce ceremoniał dożynkowy. Najpierw gospodarze – starosta radzyński Lucjan Kotwica i burmistrz miasta Radzyń Podlaski Witold Kowalczyk – powitali przybyłych gości. Nastepnie starostowie dożynek, Maria Nieśmiałek z Ulana-Majoratu i Tadeusz Domański z Ossowy (Gmina Wohyń), w asyście Dziecięco-Młodzieżowego Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Kropki” z GOK w Borkach z/s w Woli Osowińskiej pod kierunkiem Ireny Skowron, wręczyli włodarzom bochen chleba i dzban miodu. Ci, otrzymanymi płodami ziemi podzielili się z pozostałymi uczestnikami obchodów.

Następnym punktem programu było wystąpienie starosty radzyńskiego oraz prezentacja gmin i wieńców dożynkowych. Popis zespołu wokalnego "Radzyniacy" pod kierownictwem Romana Buczyńskiego poprzedził wystąpienia posłów na Sejm RP: Tadeusza Sławeckiego, Jerzego Rębka i Stanisława Żmijana oraz prezesa SM Spomlek Edwarda Bajko (głównego sponsora dożynek). Ten ostatni uhonorował wyróżniających się dostawców mleka.

Spośród zaproszonych gości na uroczystości dożynkowe przybyli m.in. również: ks. Henryk Domański (proboszcz parafii pw. św. Anny), Sławomir Sosnowski (wicemarszałek województwa lubelskiego), Mateusz Orzechowski (wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubelskiego).

Około godz. 16.00 rozpoczęła się część artystyczna. Koncertował Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Dzieci Podlasia" pod kierownictwem Ewy Bernatowicz działającego przy MOK w Międzyrzecu Podlaskim, kapela ludowa "Przyjaciele" pod kierownictwem Wasyla Augustyniaka oraz kapela "Harmonijkowe echo" pod kierownictwem Tadeusza Sójki. W międzyczasie odbył się skierowany do dzieci konkurs SM Spomlek, który poprowadził moderator imprezy - Andrzej Kotyła. Rozstrzygnięte zostały też konkursy: wiedzy BHP na temat "W rolnictwie można pracować bezpiecznie" (KRUS i PIP) oraz Banku Spółdzielczego.

Wieczorem odbył sie koncert grupy tanecznej DRIFT, a od 20.00 do 22.00 publiczność bawiła się z zespołem F/X.

Dodajmy, że na tłumnie przybyłych mieszkańców miasta i powiatu czekały też inne atrakcje: stoiska promocyjne gmin oraz szkół ponadgimnazjalnych, gdzie można było degustować tradycyjne potrawy kuchni regionalnej, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, „żywe” szachy na boisku za Oranżerią, plac zabaw dla dzieci (m.in. zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, euro bungee, byk „Rodeo”, karuzela łańcuchowa, samochodziki elektryczne), jazda kucami (wierzchem i w zaprzęgu), a także stoiska handlowo-gastronomiczne.

 

Starostowie dożynek:

 • Pani Maria Nieśmiałek, starościna tegorocznych dożynek, wraz z mężem Ryszardem zajmuje się w swym Gospodarstwie rolnym położonym w Ulanie Majoracie w gminie Ulan, hodowlą bydła mlecznego. Dostawiają mleko do Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim. Gospodarstwo to jest im przekazane przez rodziców,  zatem rodzinne.
  Tradycja i zamiłowanie do tego typu produkcji przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a gospodarze mają nadzieję, że gospodarstwo będzie miało również w przyszłości swojego następcę. Obecnie w gospodarstwie znajduje się około 20 sztuk dojnych. Gospodarstwo liczy 17 ha, z czego 11 to użytki zielone, a 6 stanowią grunty orne.
 • Pan Tadeusz Domański, starosta dożynek, razem z żoną Genowefą także prowadzą położone w Ossowie w gminie Wohyń gospodarstwo zajmujące się hodowlą bydła mlecznego. Pan Tadeusz jest członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK, dokąd dostawiają wyprodukowane przez siebie mleko. W chwili obecnej  w tym gospodarstwie rodzinnym znajduje się około 40 sztuk krów dojnych. Ogółem hodowla skupia około 60 sztuk bydła. Gospodarstwo liczy 43 ha, z czego 20 to użytki zielone, a 23 stanowią grunty orne.

Sponsorzy dożynek:

 • SM Spomlek – główny sponsor,

 

 • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim,
 • Sieć sklepów TOPAZ,
 • Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim,
 • Spółdzielnia SIMENA - Zakład Pracy Chronionej w Radzyniu Podlaskim,
 • PKO BP S.A.,
 • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim,
 • Fabryka Domów Drewnianych "BARTEK" w Radzyniu Podlaskim,
 • BGŻ Odział w Radzyniu Podlaskim
 • Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A.

Zobacz fotoreportaż: Dożynki Powiatowo-Miejskie 2010 - autorzy foto: Dominika Leszczyńska, Piotr Matysiak, Karol Niewęgłowski, Zbigniew Wojtaś.

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.047 s.