E-INFORMATOR POWIATOWY

O gruźlicy w radzyńskim szpitalu (dział - Projekty europejskie)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  04.10.2010r. | Czytano: 1212 razy. |

O gruźlicy w radzyńskim szpitaluW dniu 27 września 2010 r. prof. Gunnar Aksel Bjune z Norwegii wygłosił w radzyńskim szpitalu wykład na temat profilaktyki i wykrywania gruźlicy i chorób płuc. Był to jeden z czterech wykładów zaplanowanych w ramach realizacji przez Powiat Radzyński projektu "Profilaktyka i wykrywanie gruźlicy i chorób płuc".

Prof. Gunnar Aksel Bjune podczas wykładu w sali konferencyjnej radzyńskiego szpitala.

Foto: Anna Zielonka
Prof. Gunnar Aksel Bjune podczas wykładu w sali konferencyjnej radzyńskiego szpitala.

Wykład skierowany był do lekarzy zatrudnionych w naszym szpitalu powiatowym, jak też do lekarzy rodzinnych z terenu powiatu radzyńskiego. Prelegent, prof. Gunnar Aksel Bjune, jest ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia i wykładowcą Uniwersytetu w Oslo.

Profesor podzielił się swoimi doświadczeniemi z pracy związanej ze zwalczaniem gruźlicy w Norwegii, a także Sudanie, Etiopii, Wietnamie i Bangladeszu. Przedstawił stan badań grup ekspertów nad tanim i powszechnie dostępnym testem, którego zadaniem byłoby wykluczenie lub potwierdzenie w czasie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu obecności bakterii powodującej choroby płuc.

Chociaż pobyt w Polsce był dość krótki a pogoda kapryśna, gość z wielkim zaciekawieniem zwiedzał zabytki naszego miasta. W sposób szczególny zainteresował go pałac Potockich i, niestety już reliktowa, zabudowa drewniana.

Kolejna wizyta będzie miała miejsce 11 i 12 października br. Prof. Bjune wygłosi wówczas dwa wykłady: w poniedziałek (11 X) o godz. 11.00 w sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej w Radzyniu dla emerytów i rencistów; i we wtorek (12 X) o godz. 11.30 w sali konferencyjnej radzyńskiego szpitala dla średniego personelu medycznego.

Ostatni, czwarty referat, o którym poinformujemy Państwa w późniejszym terminie, skierowany będzie do wszystkich mieszkańców powiatu.

Wszystkie wizyty są związane z realizacją projektu PL 0484 "Profilaktyka i wykrywanie gruźlicy chorób płuc”. Szacowane całkowite wydatki kwalifikowalne projektu wyniosą równowartość 781 248 EUR. Poziom dofinansowania nie przekroczy 85 % całkowitego , ostatecznego kwalifikowalnego kosztu realizacji projektu. Na mocy tej umowy Komitet Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego udostępni kwotę 664 061 EUR na pokrycie wydatków kwalifikowanych w ramach projektu.

Projekt realizowany będzie do kwietnia 2011 r. w SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim. Zostały zrealizowane zakupy aparatu RTG wraz z systemem cyfrowej radiografii pośredniej , bronchofiberoskopu, spirometru i pulsoksymetru. Sprzęt ten jest przeznaczony do realizacji programu profilaktycznego mającego na celu wykrywanie i efektywne leczenie gruźlicy i innych chorób płuc w powiecie radzyńskim .Wartość zakupionego sprzętu to kwota 2.171.102,89 zł.

W marcu rozpoczęto realizację programu profilaktycznego. Przewiduje on wykonanie i opisanie zdjęć rtg. klatki piersiowej dla 5000 osób pełnoletnich, zameldowanych na stałe na terenie powiatu oraz badanie tych osób przez lekarza pulmonologa. Do końca września br. przebadano 4150 osób, co stanowi 83% osób zaplanowanych do przebadania, przeprowadzono 2 prelekcje dotyczące profilaktyki w zakresie gruźlicy i chorób płuc dla mieszkańców powiatu radzyńskiego . Przy realizacji programu profilaktycznego pracują 4 sekretarki medyczne ,7 techników rtg, 2 lekarzy radiologów ,4 lekarzy pulmonologów, 2 pielęgniarki wykonujące badanie spirometryczne oraz 2 pielęgniarki asystujące przy badaniu bronchoskopowym. Wszyscy to pracownicy SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim.

Jerzy Popek, koordynator projektu

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.077 s.