E-INFORMATOR POWIATOWY

"Karol Lipiński. Życie, działalność, epoka" (dział - Kultura)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  28.01.2012r. | Czytano: 1003 razy. |

W dniach 13-14 grudnia 2011 r. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, noszącej imię wybitnego radzynianina, odbyła się V Międzynarodowa Sesja Naukowa „Karol Lipiński. Życie, działalność, epoka”, zorganizowana w 150. rocznicę śmierci kompozytora przez prof. dr hab. Annę Granat-Janki i dr hab. Joannę Subel.

Wiersze o Karolu Lipińskim. Książka ukazała w 2011 roku, nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Foto: 
Wiersze o Karolu Lipińskim. Książka ukazała w 2011 roku, nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Radzyń Podlaski godnie reprezentował Pan Zygmunt Pietrzak z referatem: „Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim – rola w utrwalaniu sylwetki i propagowaniu muzyki Patrona”.

Konferencji towarzyszyły dwa koncerty. Pierwszy odbył się 12 grudnia w Auli Leopoldina – wystąpiła Akademicka Orkiestra Kameralna pod batutą Wojciecha Rodka z towarzyszeniem skrzypiec Franka Almonda. Z kolei występ Akademickiej Orkiestry Symfonicznej (dyrygent Jerzy Salwarowski) miał miejsce w pierwszym dniu sesji, w Oratorium Marianum – miejscu wrocławskich występów Karola Lipińskiego.
Wtedy też Prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego wręczył rektorowi Akademii Muzycznej prof. dr hab. Krystianowi Kiełbowi honorowy Medal XXV-lecia Dni Karola Lipińskiego.

Wśród wielu wybitnych prelegentów reprezentujących znane ośrodki naukowo-badawcze w Polsce i Europie (Austria, Niemcy, Ukraina, Włochy), na szczególną uwagę zasługuje referat prof. Krzysztofa Rottermunda (Berlin-Szczecin) poświęcony skrzypcom Karola Lipińskiego.
Odbitka jego opracowania dostępna jest w dwóch radzyńskich bibliotekach: Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Bibliotece Pedagogicznej (polecam!). Dowiadujemy się z niego na przykład, że Lipiński posiadał co najmniej trzy mistrzowskie włoskie instrumenty: Andrea Amati, Antonio Stradivari (1715) i Giuseppe Guarneri del Gesu (1737). Pierwsze skrzypce odziedziczył po Nicolo Paganinim i wystąpił z nimi w Dreźnie, na koncercie poświęconym zmarłemu wirtuozowi. Co stało się z instrumentami Karola Lipińskiego – nie wiadomo, ale nie jest wykluczone, że pojawią się kiedyś w jakimś domu aukcyjnym…
    
Oprac. Dominika Leszczyńska

« powrót  

 
© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.07 s.