E-INFORMATOR POWIATOWY

Wizyta w Izraelu (dział - Informacje różne)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  29.06.2015r. | Czytano: 1135 razy. |

Delegacja Powiatu Radzyńskiego przebywała w dniach 13 - 18 czerwca 2015 r. z roboczą wizytą w Kiryat Motzkin.
Celem wizyty było nawiązanie współpracy z lokalnym samorządem i szkołami średnimi oraz wstępne uzgodnienie zasad przyszłych wymian młodzieży między placówkami szkolnymi.

Sześcioosobowa delegacja z Powiatu Radzyńskiego, w skład której weszli: Lucjan Kotwica Starosta Radzyński, panie dyrektorki i nauczycielki języka angielskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i I LO w Radzyniu Podlaskim: dr Grażyna Dzida i Iwona Słowikowska oraz Ewa Grodzka i Monika Ostasiewicz a także pastor Kościóła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim dr Tomasz Mańko, gościła w Izraelu na zaproszenie burmistrza miasta Kiryat Motzkin, pana Haima Zuri.

Była to pierwsza wizyta przedstawicieli ze strony polskiej, natomiast delegacja z Kiryat Motzkin gościła już w naszym powiecie w styczniu tego roku na zaproszenie Starosty Radzyńskiego. Pobyt w Polsce służył nawiązaniu relacji pomiędzy nauczycielami ze szkół prowadzonych przez Powiat Radzyński a nauczycielami z Izraela, poznaniu przez nauczycieli z Izraela organizacji procesu edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym (szkoły ogólnokształcące i zawodowe) i kształcenia specjalnego (przedszkole i szkoły specjalne) oraz poznaniu współczesnej Polski - jej kultury i historii, odwiedzeniu miejsc związanych z obecnością Żydów w Polsce, w tym udziału w uroczystościach związanych z 70. rocznicą wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów Auschwitz-Birkenau.

Współpraca ze społecznością Kiryat Motzkin zapoczątkowana została w lipcu 2014 r., kiedy to do Radzynia Podlaskiego, przyjechała ponad czterdziestoosobowa grupa mieszkańców Kiryat Motzkin uczestniczących w projekcie edukacyjnym instytutu Mashmut Center - instytut zajmuje się badaniami nad Holocaustem, ale także poznawaniem współczesnej Polski. Przyjazd do Radzynia, na zaproszenie pastora Tomasza Mańko, zorganizowała dr Lea Ganor, dyrektor Mashmaut Center.

W Kiryat Motzkin polska delegacja została bardzo ciepło przyjęta przez lokalne władze (wizytę, poza przelotem i pierwszym noclegiem, sfinansował samorząd Kiryat Motzkin) oraz przedstawicieli placówek zaangażowanych w przyszły projekt współpracy oraz otoczona troskliwą opieką podczas całej wizyty.

Zgodnie z planem wizyty nasza delegacja odbyła szereg spotkań z władzami miasta (burmistrzem i Zarządem), zapoznała się z funkcjonowaniem samorządu oraz systemu oświaty, miała również możliwość poznania miasta, do którego w przyszłości będzie jeździć nasza młodzież.

Delegacja polska wzięła też udział w konferencji zorganizowanej w Mashmaut Center, w trakcie której miała możliwość opowiedzenia nie tylko o samorządzie i systemie oświaty (wykłady wygłosiły dyrektorki radzyńskich szkół średnich, panie Grażyna Dzida i Ewa Grodzka), ale i o życiu w obecnej Polsce, co miało o tyle istotne znaczenie, ponieważ w konferencji licznie udział wzięły osoby mająca swe korzenie w Polsce, a nawet pochodząca z terenów nam nieodległych, takich jak Międzyrzec Podlaski, Kazimierz Dolny czy Włodawa.

W trakcie tej konferencji pastor Tomasz Mańko przybliżył zgromadzonym postać niedocenionego bohatera Jana Karskiego, oficera AK, który narażając własne życie przewoził na zachód z okupowanej Polski informacje na temat prześladowań ludności żydowskiej. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, postać i historia Jana Karskiego były przedmiotem licznych pytań ze strony gospodarzy.

Pomimo napiętego planu wizyty, gospodarze pokazali delegacji polskiej miejsca szczególnie ważne dla obu kultur takich jak: Jerozolima, Nazaret, Jezioro Galilejskie i Kafarnaum czy Muzeum Yad-Vashem.

Wizyta okazała się owocna, a kolejnym etapem dalszej współpracy będzie rewizyta burmistrza miasta Kiryat Motzkin, która zaplanowana została na październik bieżącego roku a wymianę naszej młodzieży wstępnie zaplanowano na miesiące wiosenne przyszłego roku.

 
Spotkanie z Burmistrzem i Zarządem Miasta Kiryat Motzkin. Starosta Radzyński przekazuje Burmistrzowi obraz ukazujący radzyński pałac Potockich. Obraz będzie wyeksponowany w urzędzie miasta. Fot. Urząd Miasta Kiryat Motzkin.


Wieniec w miejscu pamięci o żołnierzach z Kiryat Motzkin, którzy polegli w działaniach wojennych (Yad Labanim) złożyli Burmistrz Kiryat Motzkin i Starosta Radzyński wraz z delegacją. Fot. Urząd Miasta Kiryat Motzkin.


Konferencja oświatowa w Mashmaut Center w dniu 15.06.2015 r. pod honorowym patronatem Burmistrz Kiryat Motzkin. Fot. Urząd Miasta Kiryat Motzkin.


Delegacja polska złożyła wizyty w placówkach oświatowych: przedszkolu specjalnym i szkołach: zawodowej „Atid”, podstawowych - „Wejzmanna” i „Korczaka” oraz średniej „Ort”. Fot. Urząd Miasta Kiryat Motzkin (górne) i E. Grodzka.


Ronda w Kiryat Motzkin. Fot. E. Grodzka.

« powrót   

 
© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.067 s.