E-INFORMATOR POWIATOWY

Złoty medal i hełm Vikingów dla radzynianki (dział - Sport)

Dodał: Administrator. | Data publikacji:  21.04.2008r. | Czytano: 1150 razy. |

Złoty medal i hełm Vikingów dla radzyniankiZe złotym medalem VIKING CUP INTERNATIONAL i hełmem Vikingów wraca ze Szwecji do Radzynia AGNIESZKA KANIA.

Agnieszka Kania na najwyższym stopniu podium Viking Cup.

Foto: Janusz Wlizło
Agnieszka Kania na najwyższym stopniu podium Viking Cup.

W dniach 11-13 kwietnia w Szwedzkiej miejscowości Skovde odbył się największy w Europie międzynarodowy turniej w otwartej formule klubowej VIKING CUP INTERNATIONAL. W tegorocznej edycji wystartowało prawie 400 zawodników z 58 zespołów, reprezentujący 15 państw nie tylko z Europy. 

Polskę reprezentowało ponad 80 zawodników. Wśród nich Radzyńską Akademię Taekwon-Do reprezentowała młoda zawodniczka Agnieszka Kania (uczennica III klasy Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim), która będąc jeszcze juniorką młodszą chciała spróbować swoich sił w kategorii juniora. 

Swój start w tak renomowanym turnieju Agnieszka może uznać za nadzwyczaj udany. Choć w konkurencji układów nie udało jej się wygrać pojedynku o medal, to w walkach do 55 kg rozprawiła się ze wszystkimi swoimi rywalkami w najlepszym stylu. Najpierw po zwycięskich pojedynkach, wychodząc ze swojej grupy dostała się do półfinału, który wygrała 4:0. W finale dojrzałe zachowania przeważyły szalę zwycięstwa na korzyść radzynianki i Agnieszka po raz pierwszy zdobyła złoty medal w walkach w tak renomowanym turnieju. Dodatkowo jak przyszło na rywalizację w Skandynawii podczas dekoracji na głowach wszystkich zwycięzców znalazły się tradycyjne hełmy Vikingów z rogami – symbole waleczności. To już trzeci zdobyty hełm Vikingów w historii klubu.

Udany start Agnieszki to dobry prognostyk na jej walkę o Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Legnicy już na początku maja. Na te zawody zakwalifikowało się aż dziesięcioro zawodników z Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do. Choć w większości to debiutanci, będziemy walczyć jak przystało na wojowników z niedźwiedziem w herbie miasta i herbie powiatu. 

Viking Cup był też trudną próbą dla Łukasza Ciężkiego, który w tym sezonie po pięciu latach walczy o powrót do Reprezentacji Polski. Po zwycięstwie na Pucharze Polski Senorów, został powołany na ten turniej przez trenerów kadry i występował w „Polish National Team”, który składał się wyłącznie z najlepszych zawodników – pretendentów do medali na tegorocznych Mistrzostwach Europy. Łukasz walczył doskonale tego dnia, pokonując wszystkich w swojej grupie. W związku z dużą ilości w tradycyjnie licznie obsadzonej konkurencji walk do 71 kg, podzielono ją na trzy grupy. Z każdej wychodziło po dwóch zwycięzców, wśród nich nasz zawodnik Łukasz Ciężki, który pokonał m.in. swojego odwiecznego rywala Malezyjczyka Hong’a Looi z Kanady. Pech chciał, że po wyjściu z grupy w walce o medal Łukasz spotkał się z rodakiem z Warszawy - Piotrem Wasilewskim, który po zwycięstwie w tegorocznym Grand Prix Seniorów też rozpoczął walkę o wejście do reprezentacji kraju. Łukasz stracił dwie akcje, które przesądziły o dalszym przebiegu walki. Choć robił co mógł nie udało mu się odzyskać przewagi. Po wcześniejszych wyczerpujących emocjonalnie walkach w grupie, w tym z Hongiem, Łukaszowi zabrakło determinacji, aby kolejne walki toczyć na pełnych obrotach. Chwila nieuwagi przeważyła szalę zwycięstwa na korzyść warszawianina i ten przeszedł do dalszej rundy, by przy dobrej tego dnia dyspozycji wygrać wszystkie kolejne pojedynki łącznie z finałem. 

Tak czy inaczej Łukasz ten sezon bez wątpienia może uważać za bardzo udany. Wrócił do ścisłej czołówki polskiego taekwon-do i nie ma zawodnika, czy trenera, który by się nie liczył z radzynianinem, jednym z najbardziej zaciekłych wojowników trenera Janusza Wlizło. Przed nami jeszcze nie mniej waży sprawdzian determinacji Łukasza – Mistrzostwa Polski Seniorów w jego rodzinnym mieście Radzyniu Podlaskim – już w czerwcu. Trzymajmy więc kciuki.

Iwona Wlizło

« powrót  

 

© Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007 - 2017) •   21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1
Created by B|SOZON  validor css

Tworzenie strony:  0.052 s.