Wydruk pochodzi z serwisu: Oficjalny serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim - www.powiatradzynski.pl

Konkurs „AgroLiga 2009”
Wiadomość dodał: Administrator, 2009-06-10 10:16:43

I miejsce, na terenie działania Oddziału ODR w Grabanowie, który obejmuje cztery powiaty: bialski, łukowski, parczewski i radzyński, w kategorii Rolnicy zajęło gospodarstwo rolne Sławomira Gawałko z Wohynia specjalizujące się w chowie bydła rzeźnego i owiec mięsnych.

Foto: A. Żurawska
Sławomir Gawałko specjalizuje się w chowie bydła rzeźnego i owiec mięsnych.

Zwycięzca otrzymał nagrodę Starosty Radzyńskiego. Podsumowanie tego etapu konkursu odbyło się 7 czerwca 2009 r. podczas "Dnia Otwartych Drzwi" w Grabanowie.

Powierzchnia gospodarstwa Pana Sławomira Gawałko z Wohynia, które prowadzi wraz z żoną Barbarą od 1987 r., wynosi ogółem  44 ha, w tym 31 ha własnych i 13 dzierżawionych. Produkcja roślinna to kukurydza na kiszonkę i zboża paszowe na własne potrzeby. Produkcja zwierzęca to produkcja żywca wołowego ras mięsnych. Roczna sprzedaż w zależności od wagi końcowej tuczu wynosi od 200 do 400 sztuk. Stado owiec stanowi 56 szt. matek rasy ILE de France (ildefransy), od których sprzedawane są 2 miesięczne jagnięta. Sprzedaż odbywa się poprzez firmy obrotu zwierzętami na eksport do krajów Unii Europejskiej.

I miejsce w kategorii Firmy zajęło Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw „SAD-POL” Polubicze. Zrzeszenie liczy 47 członków, Prezesami Zarządu są Panowie Stanisław Daniłoś i Stanisław Dragan. Firma funkcjonuje na rynku od 1996 roku a od 2004 r. jako grupa producentów. Na dzień dzisiejszy zatrudnia 4 osoby i zajmuje się głównie przechowalnictwem i chłodnictwem owoców i warzyw. Posiada niezbędny certyfikat Eurogap. Zasięgiem sprzedaży swoich produktów obejmuje cały kraj. 95 % jabłek to eksport na wschód. Warzywa są sprzedawane do Krajowych Zakładów Przetwórczych. Pojemność komór chłodniczych wraz z infrastrukturą jaką po ostatnich inwestycjach dysponuje Zrzeszenie jest jedną z największych w Polsce, a na pewno jest największa w województwie lubelskim.

Na terenie działania Ośrodka ODR w Grabanowie konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym etapie PZD zgłaszały kandydatów. W 2-gim etapie Komisja powołana przez Dyrektora LODR dokonała oceny zgłoszeń kandydatów z terenu działania Oddziału w Grabanowie. Następnie Komisja Wojewódzka dokona oceny i zgłosi najlepsze gospodarstwo oraz firmę z terenu województwa do krajowego etapu Konkursu.

Konkurs AgroLiga 2009 organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub we współpracy z Redakcją Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. Tradycyjny patronat pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes TVP S.A., Prezes ARiMR i Prezes ARR.

Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Krajowych AgroLigi 2009 w kategoriach: Rolnicy i Firmy.

Opr. A. Żurawska (O/ODR Grabanów)

Wydruk strony: www.powiatradzynski.pl/informacje.php?id=205
Wydrukowano dnia:  23-11-2017r. o godzinie: 21:18. 
©Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007) 21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1