Wydruk pochodzi z serwisu: Oficjalny serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim - www.powiatradzynski.pl

Tadeusz Prejzner nie żyje
Wiadomość dodał: Administrator, 2010-03-30 08:47:25

17 marca, tj. w dniu swoich 85. urodzin, zmarł Tadeusz Prejzner – kompozytor, pianista, aranżer, publicysta i pedagog. Wywodził się ze znanej radzyńskiej rodziny o tradycjach muzycznych.

Tadeusz Prejzner (ps. Adam Sokulski) przyszedł na świat w 1925 r. w Radzyniu Podlaskim, mieście Karola Lipińskiego i Zenona Przesmyckiego. Był synem Kazimierza – kompozytora, organisty, animatora życia muzycznego w przedwojennym Radzyniu, zamordowanego przez hitlerowców w Oświęcimiu.

Tadeusz Prejzner rozpoczął studia pianistyczne u Zbigniewa Drzewieckiego w okresie okupacji. Kontynuował je po wojnie w Krakowie. Następnie uczył się na Wydziale Teorii i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie Kazimierza Sikorskiego. W czasie studiów grał na fortepianie w duecie z Marianem Radzikiem i w zespole „Tysiąc Taktów Muzyki Jazzowej” Zygmunta Karasińskiego. W 1950 r. przy krakowskim klubie Rotunda utworzył akademicki big-band jazzowy, w którym grali m.in.: Roman Dyląg, Jerzy Matuszkiewicz i Andrzej Trzaskowski. W latach 1954-57 był kierownikiem muzycznym i dyrygentem Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury w Starachowicach. W Warszawie współpracował ze studenckimi kabaretami klubu Stodoła. Komponował dla kabaretu Szpak, Dudek oraz dla STS-u. W latach 60. prowadził własny zespół muzyczny, z którym koncertował i nagrywał (np. płyta „Spacer brzegiem morza”). Publikował artykuły i recenzje na łamach "Jazzu" i "Jazz Forum". W latach 1974-78 pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia. Był kompozytorem utworów muzyki symfonicznej i kameralnej, m.in. I Symfonii na wielką orkiestrę symfoniczną, Scherza Kwartowego na małą orkiestrę, Czterech preludiów na zespół kameralny, Dwóch światów na dwa kwartety smyczkowe, Wariacji na kwartet smyczkowy, Ośmiu etiud kameralnych na kwintet dęty i kwartet smyczkowy, Trzech etiud na instrumenty dęte, Kwintetu na blachę, II Tria na róg, trąbkę i puzon, Cyklu pieśni na głos z fortepianem do tekstów Wandy Bacewicz; utworów instrumentalnych; ilustracji muzycznych dla teatru i filmu; piosenek m.in. dla Ali-Babek, Igi Cembrzyńskiej, Andrzeja Dąbrowskiego, Urszuli Dudziak, Fryderyki Elkany, Kaliny Jędrusik, Marii Koterbskiej, Hanny Rek, Andrzeja Rosiewicza i Ireny Santor oraz dla dzieci. Tadeusz Prejzner był laureatem nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich za Cztery preludia na zespół kameralny (1963) oraz I nagrody w kategorii piosenek estradowych i kabaretowych na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole '65 za „Światowe życie”.

Pośmiertnie nakładem Wydawnictwa Pani Twardowska ukażą się wspomnienia Tadeusza Prejznera. Promocja książki w Radzyniu zaplanowana jest na koniec maja.

Opr. Dominika Leszczyńska
źródło: Katolickie Radio Podlasia

 

Wydruk strony: www.powiatradzynski.pl/informacje.php?id=296
Wydrukowano dnia:  24-11-2017r. o godzinie: 23:03. 
©Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007) 21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1