Wydruk pochodzi z serwisu: Oficjalny serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim - www.powiatradzynski.pl

Wola Osowińska tradycją stoi
Wiadomość dodał: Administrator, 2010-03-30 09:00:32

Ostatnio w Woli Osowińskiej odbyły się dwie duże imprezy promujące kulturę wsi: XI Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego (20 marca) oraz XII Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną (28 marca).

Foto: Dominika Leszczyńska
Zbiorowa fotografia uczestników XII Spotkań z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną

 

Pierwszemu wydarzeniu, uhonorowanemu Ludowym Oskarem Lubelszczyzny 2004, towarzyszyły pokazy ginących zawodów i umiejętności, warsztaty dla instruktorów i recytatorów oraz kiermasz sztuki ludowej.

Tegoroczne Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną rozpoczęła uroczysta msza święta z procesją. W imprezie udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Tadeusz Sławecki, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Starosta Radzyński Jerzy Kułak, Wójt Gminy Borki Henryk Mateusiak.

Po konkursowej prezentacji ludowych pieśni wielkopostnych (22 zespoły śpiewacze) w kościele parafialnym w Woli Osowińskiej, wszyscy uczestnicy w barwnym korowodzie z palmami udali się do Zespołu Placówek Oświatowych. Tam o godz. 14.00 miała miejsce degustacja tradycyjnych potraw wielkanocnych i wielkopostnych z terenu powiatów: radzyńskiego, bialskiego, lubartowskiego, łukowskiego i parczewskiego. Stoły aż uginały się pod ciężarem kunsztownie przygotowanych dań, ozdobionych pisankami, palmami, świątecznymi stroikami.

Następnie powołane komisje wyłoniły laureatów konkursu na najbardziej okazałą palmę podlaską (najwyższa – bezkonkurencyjnie – okazała się ta przygotowana przez zespół z Sitna), nagrodzono też występujące zespoły śpiewacze i najpiękniejsze stoiska z potrawami wielkanocnymi. Wreszcie przyszła kolej na pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników imprezy.

Oba wydarzenia były współfinansowane przez Powiat Radzyński i Województwo Lubelskie. Organizatorom pod kierunkiem Andrzeja Koska, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej a zarazem prezesa Towarzystwa Regionalnego, należą się słowa uznania.

Opr. Dominika Leszczyńska

Zobacz fotoreportaż: XII Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną

Wydruk strony: www.powiatradzynski.pl/informacje.php?id=297
Wydrukowano dnia:  25-11-2017r. o godzinie: 08:40. 
©Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007) 21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1