Wydruk pochodzi z serwisu: Oficjalny serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim - www.powiatradzynski.pl

Dni Jana Karskiego w Radzyniu Podlaskim
Wiadomość dodał: Administrator, 2014-10-20 11:13:15

Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego – bohatera narodowego, kawalera polskiego Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności, “Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" i honorowego obywatela Izraela.
W ramach obchodów Roku Karskiego w Radzyniu Podlaskim, podobnie jak w innych polskich miastach, organizowane są Dni Karskiego.

Foto: 
Logotyp Roku Jana Karskiego

Od połowy września do końca października w radzyńskich szkołach wszystkich szczebli zaplanowana jest prezentacja pakietu edukacyjnego „Jan Karski i jego czasy”, który przygotowało Muzeum Historii Polski.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Przesmyckiego i w Radzyńskim Ośrodku Kultury prezentowane są wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”.

W dniu 20 października odbędzie się sesja naukowa (wykłady, prezentacje multimedialne) przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.

W dniach 21 - 23 października w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbędą się projekcje filmów („Emisariusze” reż. A. Wolski, rok 1987, „Niewykorzystane fragmenty Shoah” reż. Claude Lanzmann, Francja 1985r.,„Wysłannik z Polski”, reż. Martin Smith, Wielka Brytania 1987) przeznaczone dla uczniów szkół  powiatu radzyńskiego oraz seans popołudniowy o godzinie 18:00 w dniu 24 października. Filmy te zostały nieodpłatnie udostępnione przez Muzeum Historii Polski.

24 października 2014 roku w godzinach 11:00 – 13:00 - finał obchodów Dni Karskiego w Radzyniu Podlaskim - sala widowiskowa Radzyńskiego Ośrodka Kultury w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Jana Pawła II 4.
Na program uroczystości złożą się:

W organizację Dni Karskiego w Radzyniu Podlaskim zaangażowały się władze samorządowe Powiatu Radzyńskiego i Miasta Radzyń Podlaski, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej „Nowe Jeruzalem” w Radzyniu Podlaskim, Radzyński Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego oraz szkoły z Radzynia Podlaskiego.

Rok 2014 Rokiem Jana Karskiego 

6 grudnia 2013 roku Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego. W uchwale Sejmu czytamy m.in.: W 2014 roku przypada setna rocznica urodzin Jana Karskiego, urodzonego w Łodzi jako Jan Romuald Kozielewski. Jubileusz ten stanowi okazję do oddania hołdu jednemu z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohaterowi II wojny światowej, Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata, obywatelowi Stanów Zjednoczonych, Honorowemu Obywatelowi Państwa Izrael, często dziś określanemu jako „człowiek, który chciał powstrzymać Holokaust”.

Rok Karskiego, to ostatni rok czteroletniego programu Muzeum Historii Polski Jan Karski. Niedokończona misja, objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 

Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. W czasie wojny podjął działalność konspiracyjną, a ze względu na znajomość języków obcych powierzono mu funkcję politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas jednej z misji został aresztowany przez Gestapo, po brutalnych przesłuchaniach został przewieziony do szpitala, skąd został odbity. Podczas kolejnej misji (do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych) miał najważniejsze zadanie, jakim było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Te wstrząsające relacje przekazał ogromnej liczbie odbiorców, mając nadzieję na poprawę sytuacji ludności żydowskiej. Ostatnie 20 lat życia Karski spędził na opowiadaniu światu o masowej eksterminacji ludności żydowskiej w czasie wojny i swoich próbach zainteresowania świata tym dramatem.
Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.

Dzięki swojej działalności otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień.
Jan Karski to: kawaler polskiego Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności, „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” i honorowy obywatela Izraela. 

*** 

 O Janie Karskim powiedzieli:

Zbigniew  Brzeziński: Historia Jana Karskiego to świadectwo , że wielkość człowieka mierzy się jego postawą moralną. Życie jest pełne i ma sens, jeżeli jest podporządkowane wartościom etycznym. Czyny Karskiego  stawiają go w rzędzie największych bohaterów Polski

Elie WieselLudzkie i humanistyczne przesłanie Jana Karskiego miało znaczenie, którego ani czas, ani złe moce nie potrafiły zatrzeć czy rozmyć. Dzięki niemu następne pokolenia będą mogły uwierzyć w ludzkość (...)

Bill Clinton:  Ci, którzy znali Jana Karskiego, nigdy go nie zapomną. Jego przesłanie będzie rozświetlać ścieżkę kochających wolność przez kolejne lata. Nie można sobie wyobrazić lepszego dziedzictwa

Radosław SikorskiJednym z bohaterskich wzorów, w którego losach odzwierciedla się los Polski, jest postać Jana Karskiego, legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. W moim przekonaniu zasługuje on na poczesne miejsce w panteonie nie tylko polskim, ale światowym. Jego książka "Tajne Państwo: Opowieść o polskim Podziemiu", która w połowie marca doczeka się pierwszego powojennego wydania w USA, to klucz do zrozumienia historii Polski czasu II Wojny Światowej, Holokaustu i mechanizmów ludobójstwa 

Wydruk strony: www.powiatradzynski.pl/informacje.php?id=570
Wydrukowano dnia:  25-11-2017r. o godzinie: 08:28. 
©Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (2007) 21-300 Radzyń Podlaski, Pl. I. Potockiego 1