BIP

Rozmiar tekstu

Kontrast

09 kwiecień 2020
Kategoria: Powiat Radzyński

Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Naturalnym gospodarzem wirusów grypy ptaków jest drób i dzikie ptactwo.

Główną drogą zakażenia jest transmisja wirusa z drobiu na człowieka, w niemal wszystkich przypadkach podczas bliskiego, bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami. Bezpośredni kontakt oznacza przenoszenie lub przebywanie w odległości do 1 metra od ptaków, bądź też ich odchodów (ptaki wydalają wirusa z kałem). Do zakażenia może również dojść w przypadku kontaktu z odchodami i wydzielinami drobiu oraz powierzchniami nimi zanieczyszczonymi, a także z surowym mięsem, pozyskanym poza nadzorem weterynaryjnym. Podczas uboju, patroszenia i porcjowania mięsa należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Wirus ptasiej grypy przenoszony jest sporadycznie na ludzi poprzez bliski kontakt z ptakami, w tym drobiem. Z dostępnych danych wynika, że do chwili obecnej odnotowywano sporadyczne przypadki zachorowań u ludzi z powodu zakażenia grypy ptaków do których dochodzi najczęściej w wyniku bliskiego kontaktu ludzi z chorym i martwym drobiem. Dotychczasowe dane z dochodzeń epidemiologicznych nie potwierdzają łatwej transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Zachorowania występują w Afryce i Azji. Do tej pory nie stwierdzono zachorowań ludzi z powodu zakażenia wirusem grypy ptaków w Europie. Ryzyko zakażenia człowieka nadal określane jest, jako niskie i występuje przede wszystkim w krajach, w których stwierdzono utrzymujące się krążenie wirusa w populacji drobiu. Dotychczas nie odnotowano zakażenia ludzi wirusem grypy ptaków drogą pokarmową.

Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C.

U ludzi, wirus ptasiej grypy wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą, tj.: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, stawów, zapalenie spojówek, ataksja. W ciężkich przypadkach może także powodować problemy z oddychaniem oraz prowadzić do zapalenia płuc.

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania grypie u ludzi jest szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej. Odporność po szczepieniu pojawia się w okresie ok. 2 tygodni od podania szczepionki.

Wykryty na terenie powiatu lubartowskiego wirus ptasiej grypy - H5N8 należy do szczepów zjadliwych dla ptaków, ale stwarza niewielkie zagrożenie dla człowieka.

Z uwagi na możliwość zakażenia biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi należy zawsze przestrzegać podstawowych zasad higieny przy kontakcie z surowym mięsem.

W związku z zaistniałą sytuacją w dniu 1 stycznia 2020 roku Wojewoda Lubelski wydał Rozporządzenie Nr 1 w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna dotycząca ptasiej grypy zawarta jest w publikacji pt. „Avian influenza overview February-August 2019” dostępnej na stronie internetowej www.efsa.europa.eu/efsajournal.

Źródło: https://psseradzynpodlaski.pis.gov.pl/plikijednostki/wsselublin/psseradzynpodlaski/userfiles/file/informacja%20ptasia%20grypa.pdf

 

Zobacz też:


Najczęściej czytane

108 tabletów trafiło do gmin Powiatu Radzyńskiego

108 tabletów trafiło do gmin Powiat…

09 Kwi 2020 Wiadomości ze Starostwa

Wesołego Alleluja!

Wesołego Alleluja!

08 Kwi 2020 Wiadomości ze Starostwa

Informacja dla pracodawców, którzy złożyli wniosek o udzielenie niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

Informacja dla pracodawców, którzy …

07 Kwi 2020 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

f
f

Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu