15 grudzień 2018

Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa
(0 votes)
Tagged under

Konferencja o nabijaniu w butelkę, czyli o naiwności konsumenta i przebiegłości sprzedawcy.

Fakt, że ludzki mózg jest skomplikowanym i wciąż tajemniczym organem naszego ciała wiadomo nie od dziś. Jakie to ma znaczenie, dla nas, jako zwykłych konsumentów podejmujących codziennie decyzję: to kupić, tego nie, to jest mi bardziej potrzebne, a to mniej? I co w tym przypadku robią sprzedawcy, by nam w tym ,,pomóc”. Owe zagadnienie wyjaśniał  Włodzimierz Kowalik - Powiatowy Rzecznik Konsumentów na konferencji o wymownym tytule: ,,Nie daj się nabić w butelkę”, która odbyła się 27 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim.

W dzisiejszych czasach jesteśmy bombardowani reklamami, wciąż nas ktoś do czegoś namawia, czymś zachęca. Jak odnaleźć się w tym gąszczu ofert i być pewnym, że podjęliśmy dobrą decyzję. I czy można daną decyzję odwołać. Prawo w tej kwestii jest nieco nieprecyzyjne. Każdy zakup, podpisanie umowy, lub zawarcie jej formą słowną ma moc prawną. Konsument ma prawo od niej odstąpić, lecz jeśli to nastąpi powyżej 14 dni od jej zawarcia, wiążą się z tym określone w umowie konsekwencje. To największa bolączka, bo sprzedający chętnie zerwane umowy obarczają finansowymi karami. Umowy są skomplikowane, a towar sprzedawany przy użyciu całego arsenału trików, jak nas do tego zachęcić. Jesteśmy często manipulowani poprzez metody oparte o techniki wpływu na nasz mózg. Nawet, gdy wydaje nam się, że trzeźwo oceniamy sytuację, nasza podświadomość jest atakowana przez wyszkolonego sprzedawcę. Emocje, dźwięk z otoczenia, zapach, presja, moda, cena, ekskluzywność i wiele innych czynników składają się na podjęcie przez nas decyzji.

Głównym przesłaniem konferencji było zwiększenie świadomości konsumentów, by dokonywali zakupów ostrożniej i mieli wiedzę i odwagę do walki o swoje prawa. Trenujmy intuicję i uczmy się na błędach. Nie każda promocja, to zawsze promocja i nie każda super okazja, jest w rzeczywistości taka super.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Zarzycki

Czytelników zainteresowanych tą problematyką zachęcam do zapoznania się z prezentacją Powiatowego Rzecznika Konsumentów, która jest dostępna w załączniku poniżej  artykułu (należy ja zapisać na dysku komputera).

Ostatnio modyfikowany wtorek, 23 październik 2018 07:27
Download attachments: