12 listopad 2018

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - 14 VII obchody w powiecie

Opublikowane w Ogłoszenia/Komunikaty
(0 votes)

Po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Powiatowe obchody tego święta odbędą się w Ostrówkach, gmina Wohyń w dniu 14 VII 2018 roku.

Uroczystości rozpocznie Msza Święta w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrówkach o godzinie 17:00. Po Mszy Św. kontynuacja uroczystości pod pomnikiem ofiar drugiej wojny światowej.

W imieniu organizatorów zapraszają:
Lucjan Kotwica, Starosta Radzyński,
Stanisław Jóźwik, Wójt Gminy Wohyń,
ks. Stanisław Tymoszuk, Proboszcz Parafii św. Stanisława Bpa i M. w Ostrówkach

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2017 r. jako święto państwowe obchodzone będzie w dniu 12 VII począwszy od 2018 r.

12 i 13 lipca 1943 r. niemieccy okupanci spacyfikowali wieś Michniów (w woj. świętokrzyskie). Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.

Preambuła ustawy z dnia 29 września 2017 r. o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (Dz. U. z 2017 r., Poz. 1953):

"W hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty,".

Ostatnio modyfikowany środa, 11 lipiec 2018 19:21

Rzecznik OSTRZEGA KONSUMENTÓW

07 Lis 2018 Ogłoszenia/Komunikaty

Budowa warsztatów terminowa