Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Opublikowane w Ogłoszenia/Komunikaty

Na wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, które odbędą się 12 lipca 2019 w Szczecynie, gm. Gościeradów serdecznie zapraszają Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla oraz Wójt Gminy Gościeradów Mariusz Szczepanik.

Plakat

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe ustanowione dnia 29 września 2017 r. Jest ono hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami – uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli w tragicznych czasach wojennej zawieruchy zaopatrzyć się w żywność.

Organizując uroczystość Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na Lubelszczyźnie, tak boleśnie doświadczonej podczas wojny, pragniemy upamiętnić zasługi i poświęcenie mieszkańców regionu, którzy za wierność ojczyźnie płacili nierzadko najwyższą cenę – własnego życia oraz swoich bliskich. Byli przesiedlani, mordowani, pacyfikowani, a jednak pozostali wierni Ojczyźnie i Kościołowi.

W uznaniu zasług mieszkańców wsi w walce o zachowanie polskości, chcemy pamiętać o ludziach, którym głęboko na sercu leżała niepodległość Polski, którzy o jej wolność zabiegali ze wszystkich sił.

Piotr Wójcik
Kancelaria Marszałka, Oddział Komunikacji Społecznej

Ostatnio modyfikowany czwartek, 13 sierpień 2020 12:10

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu Radzyńskiego - 26 kwietnia 2024