Sytuacja na rynku pracy w powiecie radzyńskim - 29.04.2020

Ogólna liczna bezrobotnych:

• luty – 1 573 osoby,
  • marzec – 1 538 osoby,
  • do 29 kwietnia – 1 616 osób.

Bezrobotni: (tzw. „odpływy i napływy” – pojęcia używane w statystykach dot. bezrobocia)

Wyrejestrowania („odpływ”):

Luty 2020: 122 osoby  (ogółem liczba zarejestrowanych: 1573)

• 52 podjęcie pracy
  • 23 z osoba nie stawiła się w PUP w wyznaczonym terminie
  • 3 rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • 18 na własny wniosek

Marzec 2020: 118 osób  (ogółem liczba zarejestrowanych: 1538)

• 54 podjęcie pracy
  • 24 z osoba nie stawiła się w PUP w wyznaczonym terminie
  • 9 rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • 9 na własny wniosek

do 29 kwietnia 2020: 41 osób (ogółem liczba zarejestrowanych: 1616)

• 31 podjęcie pracy
  • 3 prace interwencyjne
  • 2 zmiana miejsca zamieszkania
  • 1 rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • 1 na własny wniosek

Rejestracja („napływ”):

Luty 2020: 178 osób

• 50 z prawem do zasiłku
  • 128 bez prawa do zasiłku

Marzec 2020: 131 osób

• 33 z prawem do zasiłku
  • 98 bez prawa do zasiłku

do 29 kwietnia 2020: 127 osób

• 56 z prawem do zasiłku
  • 71 bez prawa do zasiłku

Podsumowując:

Liczba osób rejestrujących się w kwietniu br. była podobna do poprzedniego miesiąca. Jednak zdecydowanie mniej osób wyrejestrowało się, tzn. nie ma „ odpływu” z bezrobocia. Mniej osób podejmuje pracę.

Podana przez GUS stopa bezrobocia na koniec marca br. nadal ma tendencję spadkową.

W naszym powiecie  o 0,1%  w stosunku do lutego br. Można się jednak spodziewać niewielkiego wzrostu bezrobocia w danych opublikowanych za m-c kwiecień br.

Stopa bezrobocia na koniec lutego br. w powiecie radzyńskim  - 6,2%, w kraju - 5,5%, woj. lubelskie 7,7%.

Stopa bezrobocia na koniec marca br. w powiecie radzyńskim  - 6,1%, w kraju - 5,4%, woj. lubelskie 7,6%.

Działania związane z tzw.  Tarczą antykryzysową realizowane przez PUP

na dzień 29.04.2020 roku:

Największym zainteresowaniem cieszą się mikropożyczki, po 5.000 zł dla mikroprzedsiębiorstw i osób fizycznych niezatrudniających pracowników.

Zmiana przepisów, która weszła w życie 18.04 br. rozszerzyła możliwość ubiegania się o mikropożyczki dla osób niezatrudniających pracowników spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Do 29.04.2020 roku wpłynęło 1 114 wniosków, wypłaciliśmy 484 pożyczek na kwotę 2.420.000 zł.

W kolejnych dniach można się spodziewać też dużego napływu wniosków, gdyż z danych pozyskanych

z Urzędu Skarbowego, podmiotów, które zaliczamy do tej formy wsparcia w powiecie radzyńskim jest

1. 1 600.

Oprócz mikropożyczek ogłosiliśmy także nabory na:

• Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników.
  • Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Na wyżej wymienione formy wsparcia zaczynają „spływać” dopiero pierwsze wnioski. Z tych form wsparcia mogą korzystać firmy zatrudniające do 250 osób, np. pierwsze wnioski, które wpłynęły dotyczą dofinansowania wynagrodzeń  dla 30-40  pracowników, opiewają na kwoty 150-200 tyś zł.

To wsparcie będzie wypłacane w transzach miesięcznych, przez okres 3 m-cy.

Na dzień dzisiejszy końcowy termin składania w/w wniosków do Urzędu to 5 maja 2020r.

(nabory będzie można powtarzać).

W najbliższych dniach ogłosimy jeszcze jeden nabór dotyczący  wsparcia dla organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

To wsparcie będzie dotyczyło dofinansowania części kosztów  wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne (art. 15zze z dnia 31 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw).

Na wszystkie formy mamy zabezpieczone środki finansowe w wystarczającej ilości.

Uwaga: Ważne: dla podmiotów ubiegających się o wsparcie:

Formy wsparcia można  łączyć i pozyskiwać z różnych instytucji np. Powiatowy Urząd Pracy, ZUS, FGŚP,

Wojewódzki Urząd Pracy i innych instytucji.

Ważne, aby środki nie były wykorzystywane na ten sam cel!!! np. jeśli firma uzyskała umorzenie składek na pracowników z ZUS, to w PUP może się ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników

ale bez składki ZUS (oczywiście po spełnieniu innych warunków!).

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej  www.radzynpodlaski.praca.gov.pl

Źródło: PUP Radzyń Podlaski.

Ostatnio modyfikowany środa, 19 sierpień 2020 08:30

Zawarcie umów na przebudowę dróg powiatowych w gminie Komarówka Podlaska o łącznej długości ponad 10 kilometrów

Zawarcie umów na przebudowę dróg po…

28 Mar 2024 Wiadomości ze Starostwa