BIP

Rozmiar tekstu

Kontrast

05 lipiec 2020

Obchody patriotyczno-religijne na Uroczysku Baran

Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 163 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

W niedzielę, 14 czerwca br. na Uroczysku Baran odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne. Coroczne obchody w tzw. Małym Katyniu mają przypominać o pomordowanych przez NKWD polskich żołnierzach.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz: rządowych, samorządowych, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz rodziny pomordowanych w lesie Baran ofiar. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego.

Na wstępie do uroczystości został odczytany list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, którego dokonała jego doradczyni, Minister Zofia Romaszewska. Kolejnym punktem obchodów była Msza Święta odprawiona przez ks. Infułata dr Jana Sikorskiego z Warszawy. Po eucharystii rozpoczął się ceremoniał wojskowy, który, ze względu na panującą pandemię COVID-19 i tym samym braku kompanii wojskowej, musiał odbyć się bez salwy honorowej. Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy, a następnie została przeczytana odezwa do narodu, którą wygłosił Krzysztof Głuchowski.

Podczas punktu przemówień zaproszonych gości głos zabrali: Wójt Gminy Kąkolewnica Anna Mróz, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek, Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Dyrektor Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, Profesor Mirosław Piotrowski, Dyrektor Lubelskiego Oddziału IPN Marcin Krzysztofik oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

- Chciałbym oddać szacunek wszystkim, którzy pracowali nad dzisiejszą uroczystością – mówił Starosta Radzyński. – Myślę, że współpracując sprawimy, że w przyszłych latach ta uroczystość będzie miała coraz godniejszy wymiar, bo uważam, że jesteśmy do tego zobowiązani. Władze Powiatu Radzyńskiego wiedzą jakich bohaterów miała ta ziemia, która jest zroszona ich krwią. Uważam, że naszą powinnością jest sprawienie, by oni nigdy nie umarli drugi raz. Pierwszy raz zginęli, gdy otrzymali kulę w tył głowy, ale drugą śmierć chciano im zorganizować tym brakiem pamięci. Dobrym przykładem jest Józef Franczak „Lalek”, gdzie robiono wszystko, by jego szczątki nigdy się nie znalazły. Państwa tak liczna obecność świadczy o tym, że oni drugi raz nie zginęli. Chwała Bohaterom – zakończył Szczepan Niebrzegowski.

Na zakończenie obchodów złożono wieńce przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej. Chwilę później na Stadionie Gminnym w Kąkolewnicy miała miejsce druga część uroczystości, podczas której, odbył się koncert patriotyczny Bartłomieja Kurowskiego.

Ostatnio modyfikowany wtorek, 16 czerwiec 2020 14:18
Więcej z kategorii: Tarczobus w Radzyniu! »

Najczęściej czytane

Pamięć o pomordowanych harcerzach nie zaniknie
Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic

Pomoc dla osób poszkodowanych w wyn…

03 Lip 2020 Ogłoszenia/Komunikaty

Starosta Radzyński wspiera lokalnych producentów. #LubelskiKoszyk

Starosta Radzyński wspiera lokalnyc…

02 Lip 2020 Powiat wspiera

Lubelskie.pl

f
f

Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu