Regionalna Sieć Szerokopasmowa Lublin północny-wschód

Kategoria: Projekty UE

Z dniem 30 czerwca 2013 roku dobiegła końca realizacja projektu „Regionalna Sieć Szerokopasmowa Lublin północny - wschód” realizowanego przez powiaty: bialski, lubartowski, parczewski (lider projektu) i radzyński ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013.

Cele i rezultaty projektu:

1. Budowa masztów
    Zostało wybudowanych 15 masztów, stanowiących podstawę funkcjonowania sieci szerokopasmowej. Każdy z nich został umieszczony na ogrodzonej działce wraz z drogą dojazdową. Dla wszystkich masztów zostały wykonane przyłącza elektryczne i instalacje zasilające urządzenia radiowe.
  2. Budowa serwerowni
    W miejscowości Wola Sernicka został posadowiony kontener, w którym powstało Centrum Zarządzania Siecią. Zamontowane w nim urządzenie odpowiadają za bezpieczne i sprawne funkcjonowanie sieci szerokopasmowej. Do kontenera doprowadzone jest też łącze zewnętrznego dostawcy Internetu.
  3. Budowa stacji przekaźnikowych
    Na budowę stacji przekaźnikowych składa się montaż stacji bazowych oraz radiolinii. Stacje bazowe to urządzenia, które nadawanym sygnałem pokrywają ponad 90% obszaru czterech powiatów. Radiolinie tworzą szkielet sieci, umożliwiając przekazywanie danych od jednej wieży do drugiej. Dodatkowo Starostwa Powiatowe i szpitale zostały wyposażone w radiolinie umożliwiające transmisję danych do 50 Mb/s.
  4. System radiowy
    System radiowy to 410 terminali odbiorczych CPE wraz z przełącznikiem i Access Pointem (hotspot), dzięki któremu mieszkańcy i turyści mogą korzystać z Internetu. Miejsca montażu urządzeń to jednostki użyteczności publicznej (urzędy, szkoły, strażnice OSP). Tworzą one sieć Publicznych Punktów dostępu do Internetu rozsianych po czterech powiatach. Urządzenia te działają w paśmie 2,4 GHz (802.11 – WiFi), dzięki czemu można z nich korzystać przy pomocy laptopów, smartfonów i wielu modeli telefonów komórkowych.
  5. Telefonia VoIP
    Dzięki sieci szerokopasmowej będzie można korzystać z 400 bramek VoIP, które zostały przewidziane dla instytucji publicznych. Połączenia wykonywanie w ramach sieci szerokopasmowej są bezpłatne, co przyczynia się do obniżenia kosztów funkcjonowania administracji oraz jednostek takich jak szkoły, szpitale i instytucje kultury.

Sposób podłączenia się do sieci szerokopasmowej

Aby skorzystać z sieci należy dysponować urządzeniem z bezprzewodową kartą sieciową (komputer, tablet, laptop, smartfon)
Po wykryciu sieci bezprzewodowej o nazwie „Regionalna Siec Szerokopasmowa” należy się do niej podłączyć.
Jest to sieć otwarta czyli umożliwiająca nawiązywanie nieautoryzowanych połączeń.
Po podłączeniu należy uruchomić przeglądarkę internetową w której zostanie wyświetlona specjalna strona do zalogowania się do sieci.
Na tej stronie należy podać swój login i hasło dostępu do sieci.
Jeżeli uzyskujemy dostęp do sieci pierwszy raz to musimy się zarejestrować podając swój login, hasło i adres mailowy pod który przysłana zostanie informacja o tym że zarejestrowaliśmy się w sieci.
Następnie należy wpisać przeczytany kod z obrazka jak i zaznaczyć akceptację regulaminu po uprzednim jego przeczytaniu.
Następnie zaakceptować powyższe dane.
Po zarejestrowaniu (jednorazowa operacja) lub po zalogowaniu (co godzinę korzystania z sieci), uzyskujemy dostęp do Internetu.

Administratorem „Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Lublin północny-wschód” jest Wydział Zarządzania Siecią Internetu Szerokopasmowego Starostwa Powiatowego w Parczewie,
ul. Warszawska 24, 21-200 Parczew, kontakt: tel. 83 355 11 10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.