15 kwietnia odbył się drugi etapu konkursu, w wyniku którego Łukasz Duk - uczeń 4 klasy Technikum pojazdów samochodowych ZSP, awansował do finałowej dziesiątki najlepszych uczniów z Polski. Etap finałowy konkursu zaplanowany jest na maj. Zdobywca pierwszego miejsca będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej.
Informuję, że w dniach 24-26 kwietnia 2021 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Wystawa „Tatrzańska niepodległa” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody. Sporo miejsca poświęcono architekturze i sztuce, które rozwinęły się u stóp najwyższych polskich gór i ich oddziaływaniu na całą II Rzeczpospolitą.
Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.
Oprócz tekstów stworzonych przez doskonałych specjalistów z Muzeum Tatrzańskiego zawiera także znane i mniej znane archiwalne zdjęcia. Na niektórych planszach stworzono z nich artystyczne kolaże. Ekspozycja składa się z 15 plansz:
Zapraszamy do korzystania!
Pobierz swoją wystawę:
Wystawa „Tatrzańska niepodległa” – wersja „lekka” w .jpg
Wystawa „Tatrzańska niepodległa” – wersja do druku (z tzw. spadami)
Wystawa „Tatrzańska niepodległa” – wersja do druku (bez tzw. spadów)
Biuro programu Niepodległa
Książka Weroniki Mliczewskiej to zapis niezwykłej wyprawy do świata Majów (Mundo Maya), przez tereny Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, Belize i Salwadoru. Zgłębiając kolejne historie zawarte w książce, czytelnik wraz z autorką odbywa drogę do zrozumienia dzisiejszych Majów, bez ubarwień, romantycznych mitów i taniej egzotyki. Poznaje Majów uwikłanych w swój kontekst kulturowy i społeczny, zarówno takich, którzy chcą odciąć się od korzeni i zapomnieć o swoich tradycjach, jak i tych, którzy nadal podtrzymują kulturę przodków i odprawiają rytuały związane z kalendarzem duchowym. Autorka pokazuje Majów napiętnowanych przez Latynosów i wykluczonych ze społeczeństwa, konsekwencje wojny domowej lat osiemdziesiątych XX wieku, następstwa współczesnego niewolnictwa wśród Majów w Hondurasie, Majów cierpiących głód pośród bogatych turystów i opływających w dostatki Latynosów; Majów, których nie stać na wejście do ruin świątyń przodków. Wiele historii przytaczanych przez autorkę ma wspólny mianownik: to pytanie o tożsamość, uwikłanie w kontekst kulturowy, od którego odcięcie się obiecuje zmianę, lecz także pogrąża w zagubieniu. To pytanie o miejsce dla tradycji przodków w naszej fastfoodowej kulturze. Pytanie o to, jak trwać w chwili, w milczeniu, jak czytać swoje ciało i odnajdywać w nim zalążki intuicji.