W związku z prognozowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie upałami, podczas których temperatura maksymalna może wynieść od 30oC do 34oC, przypominamy kilka ważnych informacji. Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:

• zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Kozirynek to nazwa znana mieszkańcom powiatu radzyńskiego jako miejsce i wydarzenie związane ze sztuką i rękodziełem. 15 czerwca br. ponad 100 wystawców z różnych stron Polski kusiło  mieszkańców Radzynia i turystów barwami, zapachami i smakami. Na stoiskach można było znaleźć różnorodne  produkty takie jak: ręcznie robiona biżuteria, ceramika, wyroby tkackie, obrazy a także produkty spożywcze jak domowe wypieki, chleby czy przetwory. Po południu park miejski zamienił się w scenę muzyczną. Koncerty w malowniczej scenerii Pałacu Potockich przyciągnęły mieszkańców do wspólnej zabawy. Gwiazdami wieczoru byli Andrzej Rosiewicz, Kalinowsky i Luz Band.

Światowy Dzień Krwiodawcy

Honorowym Dawcom Krwi z terenu Powiatu Radzyńskiego
dziękujemy za dar krwi, która ratuje życie
oraz życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Już w najbliższą niedzielę tj. 16.06 serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług lekarzy specjalistów podczas organizowanej wspólnie przez Miasto i Starostwo Powiatowe Białej Niedzieli 2024. W tym dniu będzie można skorzystać z porad lekarzy z I Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Podczas Białej Niedzieli będą przyjmować: dermatolog, ginekolog, pulmonolog, diabetolog, chirurg-urolog, kardiolog, laryngolog, ortopeda, neurolog oraz okulista. Będą też świadczone bezpłatne badania: wzroku, słuchu, EKG, mierzenie ciśnienia, spirometria, cytologi oraz badanie poziomu cukru.

16.06, budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, godzina 9:00 - 13:00 rejestracja, 10:00 - 14:00 przyjęcia pacjentów.

W upał chrońmy się przed słońcem

20 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek"
Światowy Dzień Krwiodawcy