Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada 2021 w Radzyniu Podlaskim

Żołnierze przy fladze Żołnierze przy fladze fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości

Punkt 10.00 w Sanktuarium MBNP rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Powiecie Radzyńskim. Mszę Świętą odprawili proboszczowie radzyńskich parafii: ks. kanonik Krzysztof Pawelec, ks. kanonik Henryk Och oraz ks. prałat Roman Wiszniewski. Obchody uświetniła asysta sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej skład Bezwola II Regionalnej Bazy Logistycznej.

Msza za Ojczyznę

- Spotykamy się dzisiaj  - 11 listopada, aby świętować Dzień Niepodległości. Dzień, w którym czcimy pamięć tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny i oddajemy hołd tym, którzy walczyli o realizację najważniejszego celu – odbudowę Rzeczpospolitej – mówił Starosta Radzyński przed rozpoczęciem nabożeństwa. - Święto to ma dziś charakter szczególny nie tylko ze względu na silny akcent historyczny utrwalony na kartach. Kilka pokoleń Polaków walczyło o przywrócenie naszej państwowości: emisariusze, powstańcy, pisarze, poeci, malarze. Po 123 latach te działania przyniosły efekt – odrodziła się wolna, niepodległa Rzeczpospolita. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym co powinno nas łączyć, a nie dzielić. Obchody Święta Niepodległości to więc nie tylko pełen szacunku ukłon w stronę tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę, ale też wyraz wdzięczności i hołdu tym, którzy dzisiaj strzegą jej granic, wyraz nadziei na tworzenie przez nas nowej i lepszej rzeczywistości – podkreślił Szczepan Niebrzegowski.

W radzyńskich obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, a także poczty sztandarowe, harcerze, delegacje instytucji publicznych i oświatowych.

Patriotycznie pod Pomnikiem Niepodległości

Po Mszy Świętej zebrani przemaszerowali na Plac Wolności pod Pomnik Niepodległości. Przemówienie wygłosił Burmistrz Radzynia Jerzy Rebek: - W tym szczególnym dniu rodzi się również refleksja: Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy potrafimy stanąć jako zjednoczony Naród w obronie naszych granic i naszej suwerenności? Codzienność dostarcza nam  wielu rozczarowań przede wszystkim ze względu na wrogą wręcz postawę części opozycji, która dla własnych interesów politycznych gotowa by oddać naszą Ojczyznę mocarstwu nam nieprzyjaznemu. Bo jak można usprawiedliwiać działania tych polityków, którzy negują obronę polskiej granicy wschodniej, dążąc do wpuszczenia do Polski nawet setek tysięcy młodych ludzi zupełnie obcych nam kulturowo, których pobratymcy żyją już teraz na Zachodzie Europy wyłącznie z zasiłków na koszt tamtych społeczeństw? Wielu z nich tworzy realne zagrożenie dla zdrowia i życia tamtych obywateli poprzez liczne akty terroru – odnosił się do aktualnych wydarzeń Burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Kolejnym etapem wydarzenia było złożenie wieńców przez zebrane delegacje samorządów, zakładów pracy, szkół i organizacji. Następnie głos zabrał Wojewoda Lubelski: - 11 listopada to data symboliczna, pokazująca, że wtedy można było się zjednoczyć w jednej idei powrotu na mapę świata Niepodległej Rzeczypospolitej. Po 103 latach od odzyskania niepodległości pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. O wolność zawsze musimy troszczyć się, zabiegać, a często walczyć. Warto być Polakiem, warto by Polska była silnym, liczącym się europejskim krajem – mówił Robert Gmitruczuk. Podziękowania za zorganizowanie wydarzenia dla Burmistrza Jerzego Rębka oraz uczestnikom za przybycie złożył Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.

Koncert patriotyczny i rajd rowerowy

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości o godzinie 16.00 w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbył się koncert pt. "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród". Wystąpiły w nim dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Radzyniu, Zespół Wokalny "Przyjazne Nuty", Miejski Klub Seniora, Anna Wasak, zespół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu, Gabriela Ciemna, Milena Michalak, Iga Uss oraz Łucja Sadowska. Uczestnicy wydarzenia otrzymali w prezencie "Radzyński Śpiewnik Patriotyczny", którego sponsorem była firma PGE Dystrybucja.

W międzyczasie odbył się również Rajd Rowerowy Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego. Organizatorem imprezy był MOSiR Radzyń Podlaski oraz Radzyńska Grupa Rowerowa I LO i Przyjaciele.

Tekst: Michał Maliszewski, foto: Michał Maliszewski i Tomasz Młynarczyk

Mikołaj w Starostwie!