W hołdzie Powstańcom listopadowym

Delegacje przy mogile powstańców Delegacje przy mogile powstańców fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

29 listopada br. Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Zarządem Powiatu, a także Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek z przedstawicielami Urzędu Gminy oraz mieszkańcy Turowa postanowili oddać cześć Powstańcom listopadowym.

Z tego powodu spotkali o godz. 12.00 w miejscu kompleksu sakralnego z Kaplicą św. Antoniego w lesie w Turowie, przy którym w roku 1831 podczas powstania listopadowego zostali pochowani polscy żołnierze, polegli w walce z Kozakami na turowskich polach. Delegacje dwóch samorządów i mieszkańcy wsi złożyli kwiaty znicze oraz odmówili wspólnie modlitwę.

Na terenie kompleksu sakralnego w Turowie odbyła się ekshumacja ciał oraz wykonano nową mogiłę obok kapliczki. W 1910 roku ks. biskup Franciszek Jaczewski wydał dekret zezwalający na sprawowanie w tym miejscu mszy świętych, a rok później został ustanowiony coroczny odpust, który do dziś odbywa się w pierwsze niedziele czerwca. W czasie II wojny światowej kaplica służyła oddziałom partyzanckim jako miejsce odprawiania nabożeństw polowych. Była także schronieniem dla żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej ukrywających się przed Niemcami.

W 2012 roku cały kompleks sakralny – kaplice i cmentarz – został wpisany do rejestru zabytków.

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu Radzyńskiego - 26 kwietnia 2024

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu R…

19 Kwi 2024 Ogłoszenia/Komunikaty