Nowe samochody w taborze radzyńskiej Straży Pożarnej

Wspólne zdjęcie przy nowych pojazdach Wspólne zdjęcie przy nowych pojazdach fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

W przedostatni dzień 2021 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim odbyło się uroczyste przekazanie dwóch pojazdów do czynnej służby strażaków na rzecz mieszkańców powiatu radzyńskiego.

Nowe pojazdy to: średnie auto ratowniczo-gaśnicze oraz samochód osobowy – specjalny operacyjny. Wydarzenie rozpoczęło się złożeniem meldunku komendantowi wojewódzkiemu przed budynkiem komendy. Przybyłych na uroczystość przywitał Komendant Powiatowy st. bryg. Witold Grajcar. W przekazaniu pojazdu uczestniczyli: Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski, Poseł na Sejm RP Marcin Duszek, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu i członkami Zarządu Powiatu, Burmistrz Jerzy Rębek oraz wójtowie gmin z terenu powiatu radzyńskiego.

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że te samochody mogły dzisiaj tutaj stanąć. Był to wysiłek wielu osób. W mijającym roku 2021 udało nam się zakupić dla Państwowej Straży Pożarnej 14 samochodów, które trafią do komend powiatowych. To wysiłek przede wszystkim budżetu państwa oraz parlamentarzystów, których reprezentuje tu poseł Marcin Duszek. Pan wojewoda również się do tego przyczynił bo środki pochodzą również z budżetu wojewody, natomiast warto podkreślić, że lwią część kwoty zgromadzonej na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego przekazały samorządy powiatu radzyńskiego – samorząd powiatowy, miejski i gminne. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – mówił Lubelski Komendant Wojewódzki PSP.

Następnie Starosta Szczepan Niebrzegowski, Wicewojewoda Robert Gmitruczuk, Komendant Wojewódzki Grzegorz Alinowski i Poseł Marcin Duszek przekazali kluczyki do pojazdów Komendantowi radzyńskiej PSP st. bryg. Witoldowi Grajcarowi. Tuż przed prezentacją zakupionego sprzętu samochody poświęcił ks. Henryk Och.

- Widząc te nowe samochody w tutejszej jednostce możemy potwierdzić, że powiedzenie „cierpliwość jest cnotą” właśnie się zrealizowało. Bo oto 2,5 roku temu komendant powiatowy rozpoczął starania o zakup i doposażenie w nowy sprzęt Komendy Powiatowej w Radzyniu. Bardzo się cieszę, że swój wkład w zakup pojazdów poza wojewodą lubelskim mieli również komendant wojewódzki PSP, starosta radzyński oraz wójtowie okolicznych gmin. To właśnie tutaj w Radzyniu widzimy, jak prawdziwe jest stwierdzenie, że zgodą i wzajemną współpracą rosną małe sprawy i realizowane są wcześniejsze plany oraz marzenia. Za tą solidarną współpracę wszystkim dziękuję – powiedział Wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

- Zawsze, jako samorządowiec uważałem, że największą wartością naszego powiatu są ludzie i w tej komendzie również tak jest. Niemniej jednak żeby od naszych strażaków oczekiwać dobrego pełnienia obowiązków to rolą samorządów jest zapewnić im narzędzia pracy. Dziękuję za wsparcie polskiego rządu, na czele z Mateuszem Morawieckim, dlatego chciałem panu wojewodzie i panu posłowi przekazać to podziękowanie. Panie komendancie, dziękuję za to, że przyczynił się pan do tego, że te samochody tutaj stoją. Dziękuję kolegom samorządowcom, bo kolejny raz udowodniliśmy jako samorządy powiatu radzyńskiego, że w sprawach kluczowych, dotyczących naszych mieszkańców zawsze potrafimy się porozumieć. To jest kolejny przykład na to – mówił Starosta Szczepan Niebrzegowski.

Zakupione samochody to: Średni samochód ratowniczo – gaśniczy 4X4 (fabrycznie nowy 2021r.) na podwoziu firmy IVECO EUROCARGO FF150 EW. Moc silnika 235 KW (315 KM), zabudowa pożarnicza wykonana przez firmę MOTO – TRUCK Kielce. Pojemność zbiornika wodnego to 4000 l, pojemność zbiornika środka pianotwórczego 9 400l , wydajność autopompy - 3000L/min.

Samochód zakupiony na podstawie montażu finansowego, w którym uczestniczyło Starostwo Powiatowe oraz gminy z terenu powiatu radzyńskiego. Pozostałe fundusze pochodziły z budżetu państwa. Zakup na podstawie przetargu organizowanego przez Komendę Wojewódzką w Lublinie. Łączna kwota 830 000,00 PLN. Poprzednie auto, które zastąpił nowy pojazd zostanie przekazane dla OSP w Kąkolewnicy.

Drugi pojazd to samochód specjalny operacyjny (fabrycznie nowy) TOYOTA COROLLA SD 1,8VVT – I+H E –CVT – hybryda. Auto pomieści 5 osób. Został zakupiony z funduszy własnych Komendy Powiatowej w Radzyniu Podlaskim uzyskane za zgodą Wojewody Lubelskiego oraz Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego. Łączna kwota to 96 998,00 PLN.

Ostatnio modyfikowany piątek, 31 grudzień 2021 11:57

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu Radzyńskiego - 26 kwietnia 2024

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu R…

19 Kwi 2024 Ogłoszenia/Komunikaty