Radzyniacy udali się do Nowej Zelandii śladami „Władcy Pierścieni”

Spotkanie z podróżnikiem Spotkanie z podróżnikiem fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

14 stycznia, w ramach 38. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu odbyło się spotkanie z Tomaszem Gorazdowskim. Tematem była wyprawa do Nowej Zelandii i na Wyspy Pacyfiku śladami trylogii J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”.

Uczestników spotkania powitała p.o. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Anna Korulczyk. Następnie podróżnika przedstawił pomysłodawca „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, Robert Mazurek: Tomasz Gorazdowski urodził się w 1967 r. Jest dziennikarzem sportowym, przez blisko 25 lat związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. Obecnie prowadzi audycje w Radiu 357. Gdyby nie był dziennikarzem, byłby piłkarzem, albo zawodowym podróżnikiem. Uwielbia dalekie podróże i eksplorowanie świata, odwiedził już ponad 100 państw. Objechał na motocyklu świat dookoła, samochodem przejechał trzy Ameryki, a na wszelkie sposoby Azję i Oceanię. Kocha kuchnie świata, ale sam konsekwentnie nie gotuje. Owocem jego szalonych wypraw są książki podróżnicze: „126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata” (2010), „Przez trzy Ameryki. 30 000 kilometrów z Alaski do Ziemi Ognistej” (2015) i „Obietnica Tiaki. O niezwykłości Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku” (2021).

Tomasz Gorazdowski zabrał radzyńską publiczność do Nowej Zelandii, na Wyspę Północną i Południową. Odkrył przed wszystkimi piękno przyrody tego kraju podróżując śladami trylogii J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Gość szczegółowo opowiedział m.in. o wizycie w Hobbitonie. Odwiedził w nim 44 nory Hobbitów, pub i inne lokacje bardzo dobrze wszystkim znane z filmu Petera Jacksona. Następnie fani podróży udali się do Mordoru, a także na pola, gdzie została rozegrana finałowa bitwa o Śródziemie.

Uczestnicy spotkania razem z Tomaszem Gorazdowskim udali się też do Auckland, Matamata i Rotorua, gdzie mieszkają Maorysi. Zobaczyli jeziora o różnorodnych barwach, za które odpowiadają związki chemiczne, punakaiki czyli skały naleśnikowe, Queenstown, Glenorchy i Milford Sound. Podróżnik zaprezentował również zdjęcia ściętego już drzewa, z którego słoi można odczytać daty, m.in. pożar Rzymu czy narodziny Chrystusa. Na koniec wszyscy udali się na rajskie wyspy Pacyfiku.

Opowieściom Tomasza Gorazdowskiego towarzyszył bogaty pokaz fotografii oraz filmów obrazujących przyrodę oraz fragmenty życia codziennego spotykanych ludzi. W podziękowaniu za spotkanie podróżnik otrzymał pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” oraz karykaturę autorstwa Przemysława Krupskiego. Każdy zainteresowany miał też możliwość zakupienia ostatniej książki podróżnika wraz z dedykacją.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń i Informator Powiatowy.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na http://www.podroznik-radzyn.pl/podroznicy/158-tomasz-gorazdowski.html

Foto: Tomasz Młynarczyk

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 17 styczeń 2022 09:31
Więcej z kategorii: Kolędobranie 2022 »