Podsumowanie programu „Za życiem” – lata 2017-2021

Logotyp "Za życiem" Logotyp "Za życiem" gov.pl
Opublikowane w Oświata
(1 Głos)

Powiat Radzyński w 2017 roku podpisał porozumienie z MEiN dotyczące realizacji zadań wynikających z ustawy „Za życiem” w zakresie utworzenia ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego, zwanego OKRO. Zadaniem ośrodka było udzielenie kompleksowego wsparcia rodzinom z dziećmi, od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia  niepełnosprawnością ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3. roku życia  do podjęcia nauki w szkole.

Zarządzeniem Starosty Radzyńskiego funkcję ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego pełnił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim.

Z pomocy OKRO korzystały małe dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością oraz ich rodziny. Kompleksowa wielospecjalistyczna pomoc szczególnie dotyczyła działań wczesnego wspomagania rozwoju dzieci w poszerzonym wymiarze godzin dla danego dziecka. Rodzicom udzielono specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka, wskazano właściwe dla dziecka i jego rodziny formy pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.

W ciągu pięciu ostatnich lat wyposażono Ośrodek w nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz zrealizowano 2 687 godzin zajęć specjalistycznych, takich jak:

• terapia logopedyczna,
  • -terapia pedagogiczna,
  • -terapia psychologiczna,
  • hipoterapia,
  • alpakopterapia,
  • integracja sensoryczna,
  • terapia behawioralna.

Programem objęto 184 dzieci z terenu powiatu radzyńskiego posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka lub zaświadczenie lekarskie zgodnie z ustawą ,,Za życiem” o zagrożeniu niepełnosprawnością. Zajęcia realizowane w ramach programu polegały na kompleksowym działaniu, którego celem było podjęcie działań stymulujących dziecko we wczesnym etapie jego rozwoju.

Na realizację zadania w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „ Za życiem” Ministerstwo Edukacji i Nauki w latach 2017-2021 przekazało Powiatowi Radzyńskiemu 178 543,33 zł.

Najważniejszym zadaniem Ośrodka, a zarazem Powiatu w ramach programu było udzielenie rodzicom bezpłatnego wsparcia, specjalistycznej informacji i pomocy dotyczącej problemów związanych z nieprawidłowym rozwojem dziecka.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego Zarząd Powiatu Radzyńskiego  w dniu 12.01.2022 r. podjął decyzję o kontynuowaniu w latach 2022-2026 programu w zakresie działania 2.4 w formie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i rodziny, jako interdyscyplinarnego podejścia, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka oraz jego rodziny, od chwili rozpoznania pierwszych niepokojących symptomów zaburzeń.