Wiwat Trzeci Maj!

Poczty sztandarowe Poczty sztandarowe fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Powiecie Radzyńskim rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy.

Liturgii przewodniczył ks. prał. Roman Wiszniewski - dziekan dekanatu radzyńskiego. W koncelebrze uczestniczyli: gospodarz miejsca ks. kan. Krzysztof Pawelec, proboszcz parafii Św. Anny ks. kan. Henryk Och, ks. prał. Kazimierz Musiej oraz ks. Jakub Wyrozębski, który wygłosił kazanie. W uroczystości uczestniczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, przedstawiciele radzyńskich samorządów: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, Wójt Gminy Radzyń Podl. Wiesław Mazurek, Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Palica, a także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, zakładów pracy, szkół i placówek oświatowych.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie na plac Ignacego Potockiego, pod pomnik Konstytucji Trzeciego Maja. Tam przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Szczepan Niebrzegowski. Głos zabrał również Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który mówił, że w Radzyniu powstawał projekt Konstytucji, której celem było zbawienie ojczyzny i która stała się inspiracją dla ojców założycieli II RP w 1918 roku i III RP w 1990 roku.

Po wystąpieniach delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Następnie zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej wystąpił z krótkim recitalem pieśni patriotycznych. Wiersz o Konstytucji 3 maja przedstawił Dariusz Gałan – rektor Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość podsumował burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

Poniżej prezentujemy przemowę Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego z okazji Święta Konstytucji 3-Maja:

Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego!

Sprowadza nas tutaj na Plac Ignacego Potockiego dzisiejsze święto – 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucji, która odcisnęła znaczący ślad w polskiej historii i stała się kamieniem węgielnym pod budowę współczesnego państwa polskiego. Ustawa z 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie po amerykańskiej i choć obowiązywała tylko kilkanaście miesięcy pamięć o niej pozostała inspiracją dla pokoleń Polaków pragnących wolności i niezawisłego państwa.

„Majowa jutrzenka” dawała nadzieję, że nawet w beznadziejnej sytuacji naród może znaleźć w sobie dość siły, aby podjąć dzieło naprawy Rzeczpospolitej. Dlatego zaborcy i okupanci zakazali jej świętowania, ale idea jej twórców trwała w dziełach literackich i pieśniach, żyła wśród emigrantów, powracała w kazaniach duchownych na polskiej ziemi. „Witaj maj, piękny maj, / U Polaków błogi raj…” – śpiewały pokolenia, a okrzyk „Trzeci maja!” towarzyszył patriotycznym manifestacjom.

Dobro oraz wolność kraju i całego społeczeństwa to główny cel, który przyświecał twórcom Konstytucji. I dlatego my dzisiaj, żyjąc w wolnym kraju, nie zapominajmy, że ten niezwykły dar nie jest nam dany raz na zawsze. To wartości, które stale musimy przekazywać i pielęgnować z pokolenia na pokolenie. To do nas, ludzi wolnych, należy kontynuacja myśli i założeń twórców Konstytucji. I właśnie dzisiaj w ten wiosenny dzień gromadzimy się, aby oddać hołd i szacunek wszystkim tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. I choć od tamtego czasu upłynęło 231 lat to doskonale wiemy, że tylko zgoda jest gwarantem rozwoju i sukcesu. Powodzenie naszego powiatu, miasta, gmin jest w zasięgu naszej ręki. W dziele tym jest miejsce dla każdego z nas.

Dzisiaj w obliczu wojny na Ukrainie jako państwo i ludzie zdajemy niełatwy egzamin z niesienia pomocy innym. Wszystkim Państwu, którzy zaangażowali się w niesienie pomocy w formie wolontariatu, osobom przyjmującym uchodźców pod własne dachy i starającym się zabezpieczyć wszystkie ich najpilniejsze potrzeby składam najserdeczniejsze podziękowania. Dziękuję również Panu Burmistrzowi, Wójtom, pracownikom samorządowym, wszystkim instytucjom i organizacjom pozarządowym świadczącym pomoc na poziomie lokalnym. Z całego serca dziękuję Panu Dyrektorowi oraz wszystkim pracownikom radzyńskiego szpitala, lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom za pełną oddania i profesjonalizmu pracę w czasie pandemii. Wszyscy doceniamy ten ogromny wysiłek i jesteśmy wdzięczni, że możemy na Was liczyć.

Kończąc chciałbym wyrazić ogromną radość, gdy widzę Państwa obecnych tutaj. Wasza obecność dowodzi, że naszej wspólnocie samorządowej nie jest obojętna pamięć o Konstytucji 3 Maja, której projekt przygotowywano również w naszym mieście, w komnatach Pałacu Potockich. Dziękuję wszystkim za przybycie i życzę radosnego świętowania. Niech Majowa Jutrzenka Roku 2022 niesie nam nadzieję na lepsze dni, niech daje szczęście i przekonanie, że wszystko co najlepsze jest wciąż jeszcze przed nami.

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 09 maj 2022 11:24

Zobacz XXIX Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwon-do!

Zobacz XXIX Mistrzostwa Polski Juni…

20 Maj 2022 Powiat wspiera

Noc Muzeów 2022 w Woli Osowińskiej