Wieczornica z okazji 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Wieczornica w Sanktuarium Wieczornica w Sanktuarium Anna Wasak
Opublikowane w Oświata

Uroczystą wieczornicą Społeczność Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim 29 maja br. po raz 14. wspólnie uczciły rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody i wyróżnienia w konkursie „Nie byłoby na stolicy Piotrowej Polskiego Papieża, gdyby nie Prymas Tysiąclecia”, kustosz Sanktuarium MBNP ks. prał. Roman Wiszniewski otrzymał Krzyż św. Jana Pawła II.

W uroczystości wzięli udział: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Dyrektor Oddziału w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie Małgorzata Kiec, Proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Krzysztof Pawelec, przedstawiciele władz samorządowych Miasta Radzyń Podlaski z Burmistrzem Jerzym Rębkiem, Starostwa – z Wicestarostą Michałem Zającem i Przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem oraz Gminy Radzyń z Wójtem Wiesławem Mazurkiem, Wicewójt Anną Grochołą i Przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Palicą, a także dyrektorzy szkół, zakładów pracy oraz mieszkańcy Radzynia.

Zebrani wysłuchali następnie bogatego w treść montażu słowno-muzycznego wykonaniu uczniów, a także nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Starannie dobrane teksty mówiły o roli matki w życiu Karola Wojtyły, źródłach i przejawach jego pobożności maryjnej, a także obecności Maryi w papieskim nauczaniu. Słuchacze mieli okazję podziwiać talenty wokalne i muzyczne uczniów i nauczycieli ZSP.

Po części artystycznej nastąpiło podsumowanie konkursu literackiego: „Nie byłoby na stolicy Piotrowej Polskiego Papieża, gdyby nie Prymas Tysiąclecia”. Organizatorami konkursu byli: Sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim, ZSP im. Jana Pawła II oraz Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Patronat honorowy objęli: Starosta Radzyński, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski oraz Wójt Gminy Radzyń Podlaski. W skład jury konkursowego weszli: ks. kan. Wojciech Hackiewicz – prezes Siedleckiej Oficyny Wydawniczej ,,Podlasie” oraz Dyrektor Biblioteki WSD Diecezji Siedleckiej, Anna Wasak – Rzecznik Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim, dziennikarka i poetka, autorka 3 tomików wierszy oraz Magdalena Czerwińska – Zastępca Kierownika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim.

Konkurs rozgrywał się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańcy powiatu radzyńskiego. W każdej z wymienionych kategorii została przyznana nagroda główna. Przyznano również nagrodę specjalną oraz 5 wyróżnień.

Nagrody główne otrzymały: Natalia Zając – uczennica kl. 7 Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej za wiersz pt. "Wybór” (opiekunka Elżbiety Kozieł) - otrzymała nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski Jerzego Rębka, Zyta Toczyńska – uczennica klasy drugiej I LO w Radzyniu Podlaskim za wiersz pt. "Przede wszystkim byli ludźmi”(opiekunka Aneta Toczyńska) – nagrodę ufundował Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Mirosława Ziobro – mieszkanka powiatu radzyńskiego za wiersz pt. "Dwa filary niezłomnej wiary” – nagrodę ufundował wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek. Nagroda specjalna, ufundowana przez ks. dziekana Romana Wiszniewskiego powędrowała do Magdaleny Kozieł – uczennicy kl. 2 ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, autorki wiersza "Janie Pawle II”.

Wyróżnienia otrzymali: Oskar Pawlik – uczeń SP nr. 2 w Radzyniu Podlaskim, za wiersz, „W hołdzie wdzięczności” (opiekun Grzegorz Pawlik), Wiktoria Czyżak – uczennica Zespołu Placówek Oświatowych im. JP II w Borkach, za wiersz "Wierzył w Boga nade wszystko” (opiekun Katarzyna Czyżak), Agnieszka Perchuć za wiersz pt. "Iskra” oraz Pelagia Kublicka za wiersz pt. ,,Kochana nasza Polska cała”.

Podczas niedzielnej wieczornicy ks. prał. Romanowi Wiszniewskiemu wręczony został Krzyż św. Jana Pawła II. Odznaczenie to nadawane jest osobom i instytucjom za wybitne zasługi, poświęcenie i zaangażowanie w działalność na rzecz upamiętnienia pontyfikatu i osoby św. Jana Pawła II. Krzyż, wzorowany na orderze Virtuti Militari, jest jednostopniowej rangi. W zaszczytnym gronie odznaczonych Krzyżem św. Jana Pawła II znajduje się wiele osób duchownych i świeckich w naszej Ojczyźnie, m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo, profesorowie wyższych katolickich uczelni w Polsce.

Z wnioskiem do Zarządu Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II o odznaczenie ks. prałata Romana Wiszniewskiego Krzyżem św. Jana Pawła II wystąpiła dr Grażyna Dzida. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim wskazała w motywacji „wieloletnią i nieocenioną pomoc i współpracę w organizowaniu Wieczornic poświęconych św. Janowi Pawłowi II, jak również inicjatywę sprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do radzyńskiego sanktuarium oraz kapłańską postawę i szerzenie nauczania patriotycznego i społecznego Papieża Polaka.

W imieniu Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy odznaczenia dokonał delegat biskupa ks. kan. dr Grzegorz Stolarski – opiekun Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Podczas spotkania dyrektor Grażyna Dzida wręczyła ks. prał. Romanowi Wiszniewskiemu pamiątkową tabliczkę z podziękowaniami za współpracę z ZSP, a uczniowie - kosz z 45 różami - z okazji jubileuszu 45-lecia kapłaństwa.

- Imię Jana Pawła, jakie nosi Zespół Szkół Ponadpodstawowych zobowiązuje – podkreślił Wicestarosta Michał Zając i dodał, że Szkoła, której organem prowadzącym jest Powiat Radzyński, bardzo dobrze wywiązuje się z tego zobowiązania, kształtując młodzież w duchu nauczania Patrona.

Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Barki” - ulubionej piosenki religijnej św. Jana Pawła II.

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu Radzyńskiego - 26 kwietnia 2024

Zaproszenie na sesję Rady Powiatu R…

19 Kwi 2024 Ogłoszenia/Komunikaty