Tak bawili się mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego - Kozirynek 2022

Pectus na radzyńskiej scenie Pectus na radzyńskiej scenie fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

W sobotę, 18 czerwca odbył się III Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek 2022". Cała ulica Ostrowiecka zamieniła się w deptak, na którym swoje wyroby zaprezentowali: twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy i rękodzielnicy oferujący m.in.: wyroby z drewna, wikliny i papieru, naczynia gliniane, malarstwo. Znalazły się także stoiska oferujące wyroby i produkty regionalne (chleby, wędliny, sery, miody, obwarzanki, produkty zielarskie, sękacze, potrawy tatarskie). W sumie na imprezę stawiło się ponad 70 wystawców! Wydarzenie to było świetną okazją do zapoznania uczestników z amatorską twórczością artystyczną oraz tradycjami regionalnymi, a także do spędzenia czasu wolnego oraz integracji mieszkańców powiatu radzyńskiego.

- Celem Jarmarku jest przybliżenie kultury tradycyjnej, zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych turystów dziedzictwem kulturowym naszego regionu, przekazywanie z pokolenia na pokolenie istotnych treści kultury (obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne), a także promowanie regionu ze szczególnym naciskiem na prezentację bogatego dorobku dziedzictwa kulturowego - powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK i pomysłodawca Jarmarku.

Podczas części artystycznej wydarzenia usłyszeliśmy zespoły: Klawa Ferajna, Hoyraky oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Gwiazdą wieczoru była grupa Pectus. Bracia Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej Szczepanikowie zaśpiewali dla radzyńskiej publiczności swoje największe przeboje, wspomagani przez tłumnie zebrane pod sceną osoby. Następnego dnia Pectus wystąpił w Opolu podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki „Tych lat nie odda nikt – 70 lat Telewizji”.

III Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2022” patronatem honorowym objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek.

Organizatorem wydarzenia był Radzyński Ośrodek Kultury, natomiast jego współorganizatorami zostali: Miasto Radzyń Podlaski i Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu organizacyjnym i finansowym Powiatu Radzyńskiego.

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 27 czerwiec 2022 07:47

Koncert wiedeńskiego GLIÈRE QUARTET

30 Wrz 2022 Powiat wspiera

KGW z Turowa zajęło III miejsce w Festiwalu Polska od Kuchni