Kolejny odcinek Via Carpatia Radzyń – Międzyrzec w realizacji

Umowa podpisana Umowa podpisana fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości
(1 Głos)

26 lipca br. o godzinie 9.00 na odcinku drogi krajowej nr 19 w powiecie radzyńskim została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie 22 km drogi ekspresowej S19 od Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego. Tym samym rozpoczyna się realizacja kolejnego odcinka trasy Via Carpatia w woj. lubelskim.

W wydarzeniu uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Dyrektor Biura Komunikacji i Rzecznik Prasowy Ministra Infrastruktury Szymon Huptyś, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Wicestarosta Radzyński Michał Zając wraz z Członkami Zarządu Powiatu Radzyńskiego, Burmistrz Jerzy Rębek, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek oraz wójtowie gmin z terenu powiatu radzyńskiego. Wykonawcę drogi reprezentował Prezes Stecol Corporation Europe Li Youbing oraz Prezes Power Group Liu Xiaohui. Ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przybyli: Dyrektor lubelskiego Oddziału GDDKiA Mirosław Czech, Dyrektor Oddziału w Kielcach Krzysztof Strzelczyk oraz jego zastępca Tomasz Kościelecki.

Podpisana umowa

Zgodnie z umową drogę ekspresową wybuduje wyłoniona w przetargu firma Stecol Corporation za ok. 570,7 mln zł. Wykonawca będzie miał za zadanie zrealizowanie inwestycji w ciągu 36 miesięcy od zawarcia umowy, z wyłączeniem okresów zimowych w czasie trwania robót budowlanych. To oznacza, że nowym odcinkiem pojedziemy w I połowie 2026 r. Inwestycja realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

- To wyjątkowy czas dla ziemi radzyńskiej, dla powiatu radzyńskiego. Przez wiele lat wysiłkiem samorządów, gmin tego powiatu, starostwa powiatowego rozwijaliśmy infrastrukturę drogową na potrzeby społeczności lokalnej. Przyszedł ten czas także długo wyczekiwany, że na ziemi radzyńskiej, przez ten teren, przebiegać będzie droga, która będzie łączyć nie tylko społeczność województwa lubelskiego, nie tylko społeczność naszego kraju, ale tak naprawdę w tych trudnych czasach łączyć będzie północ Europy z południem. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkich, którzy dołożyli wszelkich starań dla realizacji tej inwestycji. Chciałbym podziękować Panu ministrowi Adamczykowi i Panu ministrowi Weberowi za to, że ich słowa przekuto w czyn. Że dzisiaj jesteśmy świadkami tego wyjątkowego wydarzenia, na które czekano tutaj z utęsknieniem. Widzimy, jak ważną rolę spełnia Via Carpatia już teraz na odcinku między Lublinem, a Rzeszowem. Liczymy, że te 22.3 km od granic Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia węzeł Północ również niebawem będzie nie tylko cieszyło nasze oko, ale naszych kierowców. O tym, jak ważna to jest droga niech świadczy fakt, że wraz z rozbudową infrastruktury drogowej dróg ekspresowych zwiększa się bezpieczeństwo osób podróżujących, ale szczególnie przyczynia się do rozwoju gospodarczego terenów, przez które przebiega Via Carpatia – droga im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gratuluję i życzę, żebyśmy niebawem, to znaczy za te trzy lata mogli z dumą przecinać, otwierać, nowo wybudowany odcinek drogi łączącej wielu ludzi– mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

- W imieniu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera pragnę serdecznie pogratulować i podziękować wszystkim tym, dzięki którym dzisiejsze wydarzenie jest możliwe. Wydarzenie, które polega na podpisaniu umowy na realizację odcinka drogi ekspresowej S19. Ta droga ma wymiar zarówno międzynarodowy, jak i krajowy, a także lokalny. Droga ekspresowa S19 jest elementem międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który połączy docelowo Bałtyk z Morzem Czarnym i Morzem Egejskim. Jest nazywamy przez polityków w całej Środkowej Europie kręgosłupem komunikacyjnym Trójmorza. I jest nazywamy w ten sposób słusznie. Jest to przełamanie wieloletnich zaszłości historycznych, które nie pozwalały przez dziesiątki lat budować połączeń komunikacyjnych na osi północ-południe, połączeń bezpiecznych, komfortowych. Dzisiaj ta rzeczywistość się zmienia. Ta inwestycja ma również wymiar krajowy – mówił dyrektor Biura Komunikacji i rzecznik prasowy ministra infrastruktury Szymon Huptyś.

S19 wydłuży się o kolejne 22 km

Odcinek Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski liczyć będzie ok. 22,3 km. Na początkowym fragmencie, o długości ok. 3 km, nowa dwujezdniowa trasa przebiegać będzie w śladzie obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie poprowadzona zostanie nowym korytarzem i od zachodniej strony ominie Kąkolewnicę. W ramach inwestycji planowane są dwa węzły drogowe (Kąkolewnica - w okolicach miejscowości Grabowiec oraz Radzyń Podlaski Północ). Ponadto wybudowane zostaną: cztery mosty, jedenaście wiaduktów, sześć przejść dla zwierząt dużych i średnich, dziewięć przepustów z funkcją przejść dla zwierząt małych oraz drogi dojazdowe i lokalne.

Via Carpatia w województwie lubelskim

Droga ekspresowa S19, czyli międzynarodowy szlak transportowy Via Carpatia, w woj. lubelskim będzie liczyć ok. 200 km. Kierowcy korzystają już z 94 km tej trasy. W realizacji jest 67 km, a w przetargu 34 km drogi S19.

Ostatnio modyfikowany środa, 27 lipiec 2022 10:20

Ukraińskie spotkanie w Radzyniu

12 Sie 2022 Powiat wspiera

Piknik Integracyjny Ósmego Koloru Tęczy