Narodowe Czytanie 2022

Wspólne zdjęcie Wspólne zdjęcie fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

W sobotę, 3 września br. na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim odbyło się Narodowe Czytanie 2022. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zenona Przesmyckiego, która realizuje również zadania Biblioteki Powiatowej. Tym razem tematem – w Roku Romantyzmu i z okazji 200 rocznicy publikacji - były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Akcja Narodowego Czytania ma na celu popularyzację czytelnictwa, podkreślenie potrzeby dbałości o język ojczysty, ukazywanie bogactwa literatury polskiej, a także dawanie wyrazu jedności narodowej i dumy z bycia Polakiem.

- Bardzo się cieszę, że kolejny raz na Placu Wolności odbywa się Narodowe Czytanie – mówił na wstępie Starosta Radzyński. – Przypomnę, że inicjatorem tej akcji był Pan Prezydent Andrzej Duda i chylę czoła za ten pomysł, bo uważam, że kultywowanie czystego języka ojczystego jest naszą powinnością. Dziś żyjemy w czasach, gdzie nikt nam nie zabrania czytać polskiej literatury. Poeci romantyczni przez swe utwory przyczyniali się do zachowania i rozwoju języka, budzili patriotyzm, a to patriotyzm sprawił, że po latach niewoli staliśmy się wolnym narodem. Ważne jest też to, by nie zabrudzać tego języka. Bardzo dziękuję władzom miasta i dyrekcji Biblioteki Miejskiej i Powiatowej za tę inicjatywę i chcę zadeklarować w imieniu Zarządu Powiatu Radzyńskiego, że będziemy Państwa wspierać w każdym dobrym pomyśle – podsumował Starosta Szczepan Niebrzegowski.

Fragmenty wybranych „Ballad i romansów” najpierw odczytali włodarze: Burmistrz Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski. Następnie - mieszkańcy Radzynia – wylosowani spośród tych, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w akcji. W tym gronie byli: Natalia Lipska, Anna Kiertych, Agnieszka Krochmal, Anna Michalak, Paweł Kot, Emilia Buchaj, Urszula Pietras i Mirosława Ziobro. Czytający otrzymali od Biblioteki upominki książkowe. Zebrani wysłuchali także wspaniałych wykonań muzycznych utworów Adama Mickiewicza w wykonaniu duetu: Wojciech Molas Gil oraz Barbara Bloch.

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 05 wrzesień 2022 12:45
Więcej z kategorii: Soroczka i kiszone arbuzy »

Zawarcie umów na przebudowę dróg powiatowych w gminie Komarówka Podlaska o łącznej długości ponad 10 kilometrów

Zawarcie umów na przebudowę dróg po…