Święto Plonów 2022 – Gmina Radzyń Podlaski

Święto Plonów 2022 – Gmina Radzyń Podlaski fot. Agata Pasek
Opublikowane w Wiadomości
Czytaj 622 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

11 września br. w Maryninie odbyły się Dożynki Gminy Radzyń Podlaski. W obchodach uczestniczył Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Wicestarostą Michałem Zającem i Członkami Zarządu Powiatu Radzyńskiego Jerzym Bednarczykiem i Witoldem Korulczykiem.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą polową o godzinie 14:00, którą odprawili: ks. kanonik Krzysztof Pawelec, dziekan dekanatu radzyńskiego, ks. kanonik Jarosław Sutryk, proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim oraz ks. kanonik Stanisław Chodźko, diecezjalny duszpasterz rolników. Następnie, po błogosławieństwie tegorocznych zbiorów i wieńców dożynkowych, nastąpiło przywitanie przybyłych gości, prezentacje wieńców dożynkowych i przemówienia okolicznościowe.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, a także okres wyjątkowy, który pozwala na podsumowanie całorocznej pracy rolnika, jego zaangażowania i trudu. Największym symbolem święta plonów jest bochen chleba, dlatego wspólnota chleba, powinna jednoczyć, a nie dzielić. Wspólnota chleba powinna powodować, że będziemy działać solidarnie i solidarnie odpowiadać za rozwój naszej „Małej Ojczyzny”. Drodzy Rolnicy! To Wy jesteście źródłem tego zjednoczenia. Dzięki Wam możemy zebrać się przy wspólnym stole i razem świętować. W imieniu Zarządu Powiatu Radzyńskiego, dziękuję Wam za pielęgnowanie tej pięknej tradycji, za Waszą ciężką pracę i poświęcenie. Podziękowania kieruję również do społeczności, instytucji, organizacji i samorządu gminnego za działania wspierające rolników. Życzę Państwu pomyślności, sprzyjającej pogody, możliwości cieszenia się z efektów swojej pracy i Bożego błogosławieństwa - mówił Starosta Szczepan Niebrzegowski. 

W części artystycznej dożynek widzowie mogli wysłuchać między innymi koncertów orkiestry dętej i zespołów ludowych.

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 12 wrzesień 2022 12:39

Najczęściej czytane

Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek"
Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 Cze 2024 Wiadomości

Zapraszamy na spotkanie informacyjne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Zapraszamy na spotkanie informacyjn…

12 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu