Patriotycznie przy Tyśmienicy

Poczet sztandarowy Poczet sztandarowy fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

8. października br. w Bełczącu odbyła się uroczystość upamiętniającą przeprawę wojsk przez rzekę Tyśmienicę podczas Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 r. stoczonej przez SGO „Polesie”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Czemierniki i Czemiernickie Towarzystwo Regionalne. W uroczystości udział wziął Wicestarosta Radzyński Michał Zając.

Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego i wprowadzenia pocztu sztandarowego, który wystawiła 41. Baza Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, pod dowództwem plutonowego Piotra Szymańskiego.

- Po raz dwudziesty zbieramy się w tych pierwszych dniach października aby oddać hołd tym, którzy 83 lata temu tutaj walczyli, chociaż mieli świadomość nieuchronnej klęski, przewagi militarnej przeciwnika, ale nie tracili ducha, szli, by do ostatniego naboju bronić naszej ojczyzny. To jest tylko spłata tego długu wdzięczności wobec tych, którzy za nas ginęli – mówił na wstępie Tadeusz Sławecki, Prezes Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego.

Po słowach wprowadzających rozpoczęła się uroczysta msza święta polowa, którą odprawił ks. kan. Jerzy Latawiec oraz ks. Adam Sobieszek. Po liturgii złożono wiązanki pod Kamieniem upamiętniającym przeprawę wojsk gen. Kleeberga oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

- Bardzo doceniamy, że zarówno Gmina Czemierniki jak i Czemiernickie Towarzystwo Regionalne kultywują corocznie pamięć o przeprawie przez rzekę Tyśmienicę podczas Ostatniej Bitwy Obronnej 1939 r. stoczonej przez SGO „Polesie” – rozpoczął Wicestarosta Michał Zając. - Ta pamięć należy się ludziom, którzy walczyli o naszą Ojczyznę i żywimy nadzieję, że kolejne pokolenia również będą pielęgnowały tę pamięć i to miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy. Do tego roku wydarzenia, które tu upamiętniamy traktowaliśmy jako przeszłość, coś co minęło i wydawało się już nie wróci. Sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, że takie rzeczy dzieją się obecnie, w XXI wieku. Po sytuacji w jakiej znalazła się Ukraina widzimy, że „WOLNOŚĆ NIE JEST DANA RAZ NA ZAWSZE. TRZEBA JĄ STALE ZDOBYWAĆ NA NOWO” jak powiedział Papież Jan Paweł II. Dlatego pielęgnujmy pamięć o naszych przodkach i naszej historii ale jednocześnie bądźmy wrażliwi na zło, które dzieje się wokół nas. Zachowujmy się tak jak byśmy chcieli żeby ktoś zachował się wobec nas gdy znajdziemy się w podobnej sytuacji. Wyciągajmy wnioski i troszczmy się o naszą ojczyznę, nie pozwólmy aby wewnętrzne nieporozumienia osłabiły ją, a antypolskie działania ośmieszały nas na arenie międzynarodowej. Cześć i Chwała Bohaterom – zakończył Wicestarosta.

Wydarzenie zakończyło się polowym poczęstunkiem.

Ostatnio modyfikowany wtorek, 11 październik 2022 10:05

Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek"
Światowy Dzień Krwiodawcy

14 Cze 2024 Wiadomości