XXV lat Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu

Wręczenie podziękowań podczas gali Wręczenie podziękowań podczas gali fot. Tomasz Młynarczyk
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 166 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Jubileusz 25-lecia istnienia świętował 3. listopada Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy w Radzyniu. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Starosty Radzyńskiego. Stowarzyszenie zwykłe "Pomoc" działające przy DŚDS uzyskało dotację w wysokości 5 tysięcy złotych na realizację zadania pod nazwą: "Przegląd twórczości osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi". Były to: warsztaty teatralne, plastyczno-techniczne oraz realizacja filmu pt.: "DŚDS - historia prawdziwa". Podczas Gali w Radzyńskim Ośrodku Kultury była okazja do podsumowań, podziękowań i prezentacji ośrodka. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Świętej Trójcy. 

Oficjalna uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Przybyłych na spotkanie powitała Beata Ratajczyk. - Dzisiejsza gala skupia ludzi niezwykłych o wielkich sercach, ogromnym szacunku dla człowieka – podkreśliła kierownik DŚDS. Uroczystość poprowadził Wojciech Gil.

Wśród gości byli przedstawiciele władz i instytucji wojewódzkich: wicewojewoda Robert Gmitruczuk, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej UW w Lublinie Wojciech Zbiegień i kierownik Oddziału ds. Pomocy Instytucjonalnej Małgorzata Frant- Błażucka, proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Krzysztof Pawelec, przedstawiciele samorządów Miasta z wiceburmistrzem Sławomirem Lipskim i przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim, Powiatu z wicestarostą Michałem Zającem oraz przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem, dyrektorem ROK, przedstawiciele gmin: Borki, Ulan Majorat, Czemierniki, Radzyń Podlaski. Przybyli również przedstawiciele jednostek miejskich, prezesi spółek miejskich Jerzy Woźniak PEC i Jarosław Ejsmont PUK, dyrektor MBP Grażyna Kratiuk, dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek oświatowych, stowarzyszeń i instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, kierownicy Domów Samopomocy z województwa lubelskiego, a także sponsorów. Licznie obecna była społeczność DŚDS - podopieczni, ich rodzice, opiekunowie, personel Domu Samopomocy. Liczba gości oraz ich wypowiedzi świadczyły, jak ważną rolę pełni Dom Samopomocy w środowisku radzyńskim, a jego podopieczni i personel są odbierani bardzo pozytywnie w środowisku.

DŚDS to miejsce życzliwe, kreatywne i bezpieczne

W pierwszej części zaproszeni goście otrzymali podziękowania i upominki wykonane przez podopiecznych radzyńskiego DŚDS. Była to także okazja do złożenia gratulacji, wyrażenia uznania i wdzięczności oraz złożenia życzeń społeczności Domu Samopomocy.
List gratulacyjny od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki przekazał wicewojewoda Robert Gmitruczuk, który na wstępie podkreślił, że każdy człowiek ma do odegrania swoją niepowtarzalną rolę w społeczeństwie. Wojewoda w liście przekazał wyrazy uznania za pełnioną misję, aktywne wspomaganie rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnościami, profesjonalną opiekę, tworzenie atmosfery ciepła, życzliwości. Życzenia w imieniu starosty Szczepana Niebrzegowskiego przekazał wicestarosta Michał Zając. List gratulacyjny Burmistrza Jerzego Rębka odczytał wiceburmistrz Sławomir Lipski, przekazał również list gratulacyjny od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda

Bogata prezentacja DŚDS

Po wystąpieniach gości przyszedł czas na prezentację placówki. Publiczność obejrzała film "DŚDS - historia prawdziwa" w bardzo ciekawej, żywej, formie prezentujący cele, zadania, formy pracy, sukcesy, osiągnięcia i atmosferę DŚDS. Na wielkie brawa zasłużyli: inicjatorka i autorka scenariusza, realizatorka filmu Magdalenia Solecka, autorka zdjęć Małgorzata Sobczak, a także przewodnik i narrator filmu - Marek Niewęgłowski, który z wielką swobodą i humorem wywiązał się ze swojej roli.

Kolejnym punktem programu był przygotowany przez Aleksandrę Sałatę spektakl „Zmiany” w wykonaniu podopiecznych placówki. W ciekawej, symbolicznej formie: światło-ruch-dźwięk aktorzy pokazali koleje życia człowieka, relacje i związane z nimi emocje, które z czasem tworzą kokon, w którym człowiek się kryje. „Boimy się niepewności, przemian i stąpania po nieznanym gruncie, więc tkwimy w sytuacji, która wcale nas nie cieszy. Często kurczowo trzymamy się tego co znane z obawy, że nie spotka nas nic nie lepszego A przecież przechodzimy przez różne etapy, które wymagają zrewidowania naszych celów i dostrojenia się do nowej rzeczywistości. Jedno jest pewne – zmiana jest nieodłączną częścią naszego życia”. I taka zmiana następuje w finale przedstawienia: bohaterka ukryta w kokonie „wykluwa się” z niego i tańczy wzruszający taniec motyla: „Chwycić się skrzydeł motyla i polecieć daleko, bardzo daleko.../Wirować w chmurach.../Widzieć tylko piękno/ i nie widzieć zła.../Z lekkością motyla wzbić się, tańczyć i wirować na wietrze/ Cieszyć się każdym nadchodzącym dniem...”

Nie zabrakło występów wokalnych. Na scenie dwukrotnie wystąpiła Małgorzata Pietralska z DS w Radomiu, laureatka 3. miejsca „IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami – Zaczarowany Mikrofon” Gliwice 2022. Jej wykonania, szczególnie „Alleluja” Cohena wzbudziły zachwyt widowni.
Na finał publiczność miała kolejną ucztę muzyczną: wystąpił Duet Wojciech Molas Gil oraz Barbara Bloch.

Gali towarzyszyła wystawa prac plastycznych i technicznych podopiecznych DŚDS.

Nie zabrakło prezentów i podarunków, przy których pracowali uczestnicy zajęć DŚDS. Goście otrzymali między innymi zdjęcia wykonane przez podopiecznego DŚDS Marcina Gregorczuka, podczas zajęć fotograficznych w pracowni komputerowej, kalendarze wykonane w pracowni komputerowej, statuetki stworzone w ramach zajęć na pracowni plastycznej oraz stolarni, ze ścisłą współpracą wszystkich pracowni DŚDS.

Anna Wasak, fot. Tomasz Młynarczyk

Ostatnio modyfikowany środa, 09 listopad 2022 06:34

Najczęściej czytane

Droga Borowe – Wola Chomejowa w trakcie przebudowy

Droga Borowe – Wola Chomejowa w tra…

08 Gru 2022 Wiadomości ze Starostwa

Zostań żołnierzem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zostań żołnierzem 2 Lubelskiej Bryg…

06 Gru 2022 Ogłoszenia/Komunikaty

Kulturysta Jakub Szczerba wyróżniony przez Zarząd Powiatu Radzyńskiego

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu