Wyrusz na Grenlandię z Adamem Jarniewskim

Opublikowane w Powiat wspiera

Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na spotkanie z Adamem Jarniewskim pt. „Grenlandia – jak tam żyć?”. Wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim (ul. Armii Krajowej 5) w ramach 43. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Początek w czwartek 8 grudnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

– Na Grenlandię przeprowadziłem się w 2006 roku i bardzo długo uczyłem się życia na tej wyspie. Kiedy przyjechałem jako absolwent poznańskiej germanistyki nie posiadałem praktycznie żadnych umiejętności przydatnych do w miarę normalnego funkcjonowania w miejscu tak różnym od tego, gdzie dorastałem. Nie miałem ani pracy, ani zielonego pojęcia co tam można robić. Wiedziałem za to, że wkrótce zostanę ojcem – mówi Adam Jarniewski. – Od tamtej pory wiele się wydarzyło. Chyba sporo się nauczyłem, oprócz czysto praktycznych rzeczy jak polowanie i przemieszczanie się po bezludziu, przekonałem się jak wielkie znaczenie ma szacunek do sił natury i doceniłem pozytywy ograniczonych wyborów – dodaje gość „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.

– Spotkanie z Adamem Jarniewskim okraszone będzie licznymi fotografiami i filmami, które ukażą grenlandzką codzienność. Będzie to opowieść o życiu wśród Grenlandczyków, próbie asymilacji na największej wyspie świata i wyzwaniach, które czekały na podróżnika – dodaje Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Adam Jarniewski urodził się w Elblągu, wychował w miastku, germanistykę studiował w Poznaniu. Seria szczęśliwych przypadków sprawiła, że w 2006 roku zamieszkał w Sisimiut na Grenlandii, założył tam rodzinę i wiedzie spokojne życie tuż za kołem podbiegunowym. Pracuje jako nauczyciel w szkole średniej. Jego pasje to przede wszystkim przebywanie na łonie natury oraz wędkarstwo. Publikuje m.in. w czasopiśmie „Zew Północy”. Swoje wrażenia z pierwszych lat spędzonych na największej wyspie świata opisał w książce „Nie mieszkam w igloo” (2018). W 2021 roku ukazała się jego druga pozycja, tym razem skierowana do dzieci i młodzieży. W „Listach z Grenlandii” w rolę narratorki wciela się najstarsza córka autora, która zabiera swoich polskich rówieśników w podróż po Arktyce. Adam prowadzi profil Poznaj Grenlandię (FB, Instagram, YT), na którym szczerze relacjonuje bolączki i radości polarnego życia.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na http://podroznik-radzyn.pl/podroznicy/165-adam-jarniewski.html