Uchwała Samorządów Powiatu Radzyńskiego w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II

Wspólne zdjęcie Wspólne zdjęcie fot. Anna Wasak
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa

Uchwałę w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II jednogłośnie przyjęli radni pięciu samorządów ziemi radzyńskiej podczas połączonych nadzwyczajnych sesji. Wydarzenie odbyło się 16 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. W sesji uczestniczyli radni i włodarze Miasta Radzyń Podlaski, Powiatu Radzyńskiego oraz Gmin: Kąkolewnica, Komarówka Podlaska i Wohyń.

- Uczestniczymy w wyjątkowej sesji, zwołanej w trybie nadzwyczajnym, bo wymaga tego niespodziewana sytuacja, jaka zaistniała w naszym kraju. Za przyczyną mediów polskojęzycznych w Polsce i niektórych dziennikarzy świętość Papieża-Polaka jest podważana. Obrona jego autorytetu to jest polska racja stanu. Święty Jan Paweł II był głową Kościoła, ale również wielkim Polakiem, któremu nasza Ojczyzna ma wiele do zawdzięczenia – mówił koordynujący spotkanie Adam Adamski Przewodniczący Rady Miasta Radzyń Podlaski, a następnie odczytał tekst, który znalazł się w uchwałach wszystkich samorządów uczestniczących w spotkaniu.

Czytamy tam m.in.: „Nie godzimy się na szkalowanie pamięci Największego Syna Narodu Polskiego, szarganie Jego imienia, w oparciu w dużej mierze o materiały aparatu przemocy PRL. Także dlatego, że uderzenie w Papieża jest ciosem w naszą tożsamość narodową, kolejnym uderzeniem w jedność Polaków. Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku Człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła”.

Na sesji było obecnych 59 radnych, w tym 10 radnych Rady Miasta Radzyń Podlaski, 9 - Rady Gminy Kąkolewnica, 15 – Rady Gminy Komarówka, 11 – Rady Gminy Wohyń i 14 – Rady Powiatu Radzyń Podlaski. Radni w głosowaniu imiennym przyjęli uchwałę jednogłośnie.

W spotkaniu uczestniczyli Radni z Przewodniczącymi Rad: Joanną Krupską (Gmina Komarówka), Mariuszem Majczyną (Gmina Kąkolewnica), Adamem Adamskim (Miasto Radzyń Podlaski), Krzysztofem Barszczewskim (Gmina Wohyń) oraz Robertem Mazurkiem (Powiat Radzyń Podlaski). Na sali byli obecni włodarze: Powiatu Radzyńskiego – Starosta Szczepan Niebrzegowski, Miasta Radzyń Podlaski – Burmistrz Jerzy Rębek, Gmin: Kąkolewnica - Wójt Anna Mróz, Komarówka – Wójt Ireneusz Demianiuk i Wohyń - Wójt Tomasz Jurkiewicz oraz kapłani: dziekan radzyński, Proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Krzysztof Pawelec oraz kustosz Sanktuarium, Proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. kan. Jarosław Sutryk.

Obecni mogli nanieść swoje podpisy na planszy z tekstem podjętej Uchwały.

Po zamknięciu sesji głos zabrał dziekan radzyński ks. kan. Krzysztof Pawelec, który nie krył wzruszenia przebiegiem wydarzenia. - W imieniu kapłanów dziękuję za wasze „tak”; za postawę was, świeckich, wybranych przez lokalne społeczności i je reprezentujących. Bardzo potrzebna jest reakcja społeczeństwa, ludzi świeckich, pokazująca, że nie można przekraczać pewnych granic, trzeba szanować osoby i autorytety. Dziękuję za treść uchwały, którą podjęliście. Uchwała zawiera to wszystko, co chciałbym powiedzieć, przypominając osobę św. Jana Pawła II i jego zasługi nie tylko dla Kościoła, ale i dla Polski, świata, człowieka, wartości. Pokażemy, że jest ważny, jeśli będziemy pogłębiali znajomość jego nauczania, przekładali te treści na codzienne życie i uczynimy go obecnym w przestrzeni publicznej.

Anna Wasak / UM w Radzyniu Podlaskim

Ostatnio modyfikowany wtorek, 21 marzec 2023 14:07