Ławeczka Profesora Rudolfa Probsta odsłonięta!

Odsłonięcie Ławki Pamięci Rudolfa Probsta Odsłonięcie Ławki Pamięci Rudolfa Probsta fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Oświata
Czytaj 514 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

23 marca 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Rudolfa Probsta – bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej, inicjatora budowy i pierwszego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, pedagoga, turysty.

Z tej okazji w I LO odbyły się uroczystości, które rozpoczęto złożeniem kwiatów na grobie Profesora, później okolicznościowym spotkaniem w sali gimnastycznej szkoły, a następnie odsłonięciem Ławeczki im. Rudolfa Probsta. W uroczystości uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Burmistrz Jerzy Rębek, córka Profesora Rudolfa Probsta Małgorzata Łysik, a także wnuczkowie Anna Łysik i Marcin Barszczewicz.

Ławka pamięci

Z okazji 100. rocznicy urodzin Dyrekcja, Absolwenci oraz Stowarzyszenie Przyjaciół I LO w Radzyniu ufundowali ławeczkę pamięci, która stanęła przy alejce prowadzącej do szkoły. Inicjatywie towarzyszyło utworzenie stypendium im. Rudolfa Probsta, które co roku ma być przyznawane najwybitniejszym uczniom liceum. Ławeczka Rudolfa Probsta wykonana jest z jasnego marmuru. Do jej oparcia przymocowane zostały dwie tabliczki. Na pierwszej przeczytamy następującą informację: „Profesor Rudolf Probst (1923-2015) / Zasłużony żołnierz Armii Krajowej ps. „Weksler” / Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim (1959-1963) / Budowniczy szkoły (1963) / Wieloletni nauczyciel i wychowawca młodzieży” /. Z kolei na drugiej wyryto sentencję: „Ławeczka profesora Rudolfa Probsta / ufundowana przez Dyrekcję I LO w Radzyniu Podlaskim, / Stowarzyszenie Przyjaciół I LO i Absolwentów Szkoły / w 100 Rocznicę Urodzin Profesora / Radzyń Podlaski, 23.03.2023 r.” /. Ławeczka stoi przy alejce prowadzącej do szkoły. W jej odsłonięciu uczestniczyła rodzina Profesora Probsta, dyrekcja szkoły, Wicewojewoda Lubelski, Starosta Radzyński oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Przywracamy pamięć o Bohaterach

Podczas spotkania w I Liceum Ogólnokształcącym głos zabrał Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski: - Jestem bardzo szczęśliwy, że kolejny raz mogę uczestniczyć w uroczystościach, które dotyczą właśnie pamięci Profesora Rudolfa Probsta. Droga Rodzino Profesora, chce powiedzieć, że możecie Państwo być dumni ze macie takiego tatę, takiego dziadka, to jest fundament do swojego kręgosłupa na całe życie, taka pewność, że Ci, którzy państwa poprzedzali w rodzinie cieszą się honorem i szacunkiem, mieszkańców tego miasta, tego powiatu. Chciałbym podziękować władzom stowarzyszenia, ale tez dyrekcji szkoły za to kultywowanie pamięci. Cieszę się, że w Powiecie Radzyńskim tę pamięć o naszych bohaterach przywracamy i chcę Państwu obiecać, że będziemy to czynili po to, żeby ci, którzy przyjdą po nas wiedzieli, że takie postacie były, że były takie historie. Dziękuję Pani dyrektor za to, że w programie wychowawczym szkoły wykorzystujecie właśnie takie postacie, bo najlepiej wychowywać młodzież na konkretach. Tu jest konkretna postać, z której możemy czerpać. Droga młodzieży, chcę Wam powiedzieć to, co pięknie zaśpiewała jedna z waszych koleżanek: „przysięgaliśmy na orła i na krzyż”. Jeśli ktokolwiek w Polsce, co do jednego z tych znaków ma wątpliwości, dlaczego one powinny być w szkołach, to znaczy, że ma wątpliwości do tej przysięgi Profesora Rudolfa Probsta i wszystkich żołnierzy Armii Krajowej – spuentował Starosta Radzyński.

Memoriał, wystawa, spotkania

W piątek, 24 marca 2023 r. o godzinie: 12: 00 odbył się Memoriał Pływacki pamięci Rudolfa Probsta, w którym Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski brał czynny udział. Zainteresowani mogli również zobaczyć wystawę pamięci poświęconą Rudolfowi Probscie oraz uczestniczyć w spotkaniu z rodziną Profesora.

Uroczystości zostały objęte patronatem honorowym Starosty Radzyńskiego oraz Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski.

Najczęściej czytane

Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek"
Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 Cze 2024 Wiadomości

Zapraszamy na spotkanie informacyjne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Zapraszamy na spotkanie informacyjn…

12 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu