Zielony projekt dla przyszłych pokoleń - wspólne sadzenie lasów

Tablica pamiątkowa Tablica pamiątkowa fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 411 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

W ostatnim czasie w Powiecie Radzyńskim podejmowane są inicjatywy mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Jednym z takich przykładów jest akcja sadzenia drzew przy szkółce leśnej w Borowem.

Lasy Pełne Energii

W piątek, 14 kwietnia br. Nadleśnictwo Radzyń Podlaski wraz z PGE Dystrybucja S.A. zorganizowali akcję pod nazwą „Lasy pełne energii”. Celem wydarzenia było zwiększenie ilości drzew w nadleśnictwie oraz edukacja społeczna w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Do akcji włączyli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, którzy zostali przeszkoleni przez pracowników nadleśnictwa w zakresie sadzenia i pielęgnacji drzew. Wszyscy uczestnicy otrzymali sadzonki lipy oraz narzędzia potrzebne do posadzenia ich w wyznaczonych miejscach.

Do wspólnego sadzenia drzew zaproszono: Starostę Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, Członka Zarządu Powiatu Radzyńskiego Grzegorza Kowalczyka, Dyrektora Rejonu Energetycznego Radzyn Podlaski Damiana Ślusarza, a także pracowników PGE oraz radzyńskiego nadleśnictwa.

Łączą nas drzewa

W poniedziałek, 17 kwietnia br. odbyła się druga akcja sadzenia lasu, pod hasłem: „Łączą nas drzewa”. W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Komendant PPSP Sylwester Wiąckiewicz wraz ze Starszym Inspektorem Przemysławem Bednarczykiem, Wójt Gminy Kąkolewnica Anna Mróz, Sekretarz Gminy Borki Wioletta Labus oraz delegacja z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

- Okazja jest szczególna, będziemy tworzyć historię tego lasu – rozpoczął Nadleśniczy Gajuś. - To miejsce będzie poświęcone Janowi Pawłowi II. Polski Papież był szczególnym miłośnikiem przyrody, lasu, środowiska i bardzo wiele swoich słów poświęcił tym zagadnieniom. My, leśnicy dbamy o lasy, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się takimi drzewostanami, jakie mamy w tej chwili. Wy dzisiaj macie okazje w tym wszystkim uczestniczyć, posadzić swoje drzewa, żebyście za kilka lat, jak przyjedziecie w to miejsce, mogli się pochwalić, że ten las powstał dzięki Wam – mówił Nadleśniczy Leszek Gajuś.

Uczniowie ZSP mieli okazję posadzić młode dęby. Po zakończonej pracy zebrani mieli możliwość symbolicznego wkopania tablicy pamiątkowej.

- Serdecznie dziękuję wszystkim zebranym za poświęcenie swojego czasu i pracę w szczytnym celu. Bardzo się cieszę, że te akcje sadzenia lasów wypadają w tak pięknych intencjach, bo w piątek uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego sadzili las dokładnie w rocznicę Chrztu Polski, a dzisiaj młodzież z ZSP w intencji Jana Pawła II. Ja do dzisiaj pamiętam las, który sadziłem i Wy również postarajcie się zachować te miejsca w swojej pamięci. Wierzę, że ten dzień nie będzie dla Was zmarnowany i chciałbym byście pamiętali, że tu nie chodzi o ilość, a jakość i symbolikę – powiedział Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Akcja sadzenia drzew w nadleśnictwie Radzyń Podlaski to doskonały przykład na to, jak dzięki współpracy różnych podmiotów można działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Szczególne podziękowania należą się uczniom I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim, którzy aktywnie włączyli się w akcję i pomogli posadzić setki drzew.

Sprzątamy las wokół nas

Warto wspomnieć również o akcji społecznego sprzątania lasów. Jest to inicjatywa Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej oraz Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego "Ponowa". Koordynacją tego zadania na naszym terenie zajmuje się KŁ nr 21 „Jeleń” w Radzyniu Podlaskim. Akcja rusza w sobotę, 22 kwietnia o godzinie 8:00. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem sprawuje Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski. Zachęcamy do uczestnictwa. Szczegóły na poniższym plakacie.

Plakat

Ostatnio modyfikowany wtorek, 18 kwiecień 2023 13:12

Najczęściej czytane

Obchody Dnia Honorowego Krwiodawstwa PCK

Obchody Dnia Honorowego Krwiodawstw…

28 Lis 2023 Powiat wspiera

Zygmunt Pietrzak patronem sali koncertowej PSM w Radzyniu Podlaskim

Zygmunt Pietrzak patronem sali konc…

27 Lis 2023 Powiat wspiera

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego odcinka drogi powiatowej w Sobolach

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego…

24 Lis 2023 Wiadomości ze Starostwa

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu