Święto Narodowe Trzeciego Maja 2023 w Powiecie Radzyńskim

Ułani Ułani fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa
Czytaj 588 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Radzyniu Podlaskim rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w historycznym kościele Świętej Trójcy. Następnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, gdzie wysłuchali wystąpień okolicznościowych, a delegacje złożyły wieńce.

Liturgii przewodniczył ks. kan. Henryk Och proboszcz parafii Św. Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich, Mszę współkoncelebrowali: gospodarz miejsca, dziekan radzyński i proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. ks. kan. Krzysztof Pawelec, ks. kan. Jarosław Sutryk – proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz wikariusz parafii Świętej Trójcy ks. dr Krzysztof Banasiuk, który wygłosił kazanie.

W uroczystości uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, przedstawiciele radzyńskich samorządów ze: Starostą Szczepanem Niebrzegowskim, Wicestarostą Michałem Zającem i Przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem, Burmistrzem Jerzym Rębkiem, Przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim, Wójtem Wiesławem Mazurkiem i Przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Palicą, a także: Poseł na Sejm RP Marcin Duszek, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, zakładów pracy, szkół i placówek oświatowych.

„Dziś Polska jest wolna, bezpieczna, potrafi być nowoczesna i dawać przykład innym”.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy obchodów przeszli w pochodzie z kościoła na plac Ignacego Potockiego, pod pomnik Konstytucji Trzeciego Maja. Tę część uroczystości poprowadził Wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Skowron. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Poniżej zamieszczamy jego pełną treść:

Szanowni Państwo! Drodzy mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego!

Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – dzieła naszych przodków, którzy podjęli wysiłek na rzecz unowocześnienia państwa.

Obrady oraz dyskusje związane z reformami kraju, a co za tym idzie formułowanie niektórych zapisów pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Ustawy Rządowej prawdopodobnie odbywały się też w komnatach Pałacu Potockich, który dzisiaj wygląda przepięknie. Konstytucja 3 Maja stała się formalnym dekalogiem regulującym stosunki między państwem a obywatelami. Jej twórcom przyświecał jeden cel – dobro kraju i całego społeczeństwa. Niestety, wkrótce po tym doszło do rozbioru Niepodległej Polski na długie 123 lata, by później – 11 listopada 1918 r. na nowo przebudzić się i zacząć nowe życie.

Dzisiaj w tym szczególnym dniu, wspominamy wiarę i nadzieję, która na przestrzeni wieków prowadziła  naszych ojców do tego, czym możemy cieszyć się dziś. Polską, która jest wolna, bezpieczna, która potrafi być nowoczesna, która potrafi dawać przykład innym.

Te uroczyste obchody są także okazją dla nas do tworzenia i przestrzegania prawa, które ma nas chronić i dawać poczucie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Powiatu Radzyńskiego. To my tutaj z poziomu naszej małej ojczyzny jesteśmy odpowiedzialni za Polskę. Pamiętajmy, że od naszej postawy wobec siebie zależy i zależeć będzie teraźniejsza i przyszła otaczająca nas rzeczywistość. Dzięki owocnej współpracy i zaangażowaniu wszystkich samorządów udoskonalamy nasz Powiat. Liczne projekty oraz programy rządowe, z których korzystamy pozwoliły wyremontować drogi, rozbudować największą szkołę zawodową w województwie, zmodernizować Szpital. Z kolei Miasto Radzyń Podlaski przebudowało Rynek, a obecnie jest na ukończeniu rewitalizacji Pałacu Potockich. Samorządy gminne dokonały inwestycji oświatowych oraz modernizacji sieci kanalizacyjnych, wodociągowych i innych poprawiających komfort życia mieszkańców.

Dzisiaj Powiat Radzyński to nie tylko Pałac, Mleczarnia „Spomlek” czy klub „Orlęta Radzyń”, ale również sukces rozwojowy, o czym świadczy zajęcie 6 miejsca w „Rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów w Polsce”. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca wszystkich. Rozwijajmy to, co nas łączy, szukajmy rozwiązań w sprawach, które nas dzielą. Niech ci, którzy po nas przyjdą nie zarzucą nam błędów zaniechania i zmarnowanych szans. Razem zmieniajmy nasz Powiat w miejsce, w którym zarówno nam jak i przyszłym pokoleniom będzie żyło się lepiej. Miejsce, do którego zawsze będziemy chcieli wracać. Wznieśmy się ponad podziały, własne interesy i solidarnie jako Radzynianie i Polacy deklarujmy: „Wiwat Polska, wiwat Naród, wiwat wszystkie stany”!

Dziękuję wszystkim za przybycie i życzę przyjemnego świętowania. Niech Majowa Jutrzenka Roku 2023 zagości w naszych sercach, niech przyniesie wszystkim pokój, radość i optymizm.

Następnie Piotr Skowron odczytał list posła na Sejm RP Dariusza Stefaniuka, w którym parlamentarzysta podkreślił, że wolność i demokracja to proces ciągły, który wymaga jedności, ale i wierności wartościom zgodnym z przekonaniami i tradycją.

- Trzeci Maja to święto dumy narodowej. Cieszy fakt, że tak licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu radzyńskiego czczą chwalebne i radosne wydarzenia naszej historii – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Jednak radość z uchwalenia Konstytucji 3 maja przyćmiewa pamięć Targowicy: - Pamiętamy też o tych, co za zagraniczne pieniądze niszczyli to dzieło - zwracali się o pomoc do rosyjskiej carycy, pruskiego Fryderyka czy austriackiego Habsburga. Pamiętajmy i wyciągnijmy lekcję z tej historii. Tylko w wolnej Polsce wolni Polacy potrafią z dumą wypowiadać słowa: „Warto być Polakiem”, warto, by Polska była silnym, liczącym się narodem, bo tylko z takim liczą się sąsiedzi.

Po wystąpieniach delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość podsumował burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. Włodarz dziękował kapłanom sprawującym Mszę św. za Ojczyznę, Wojewodzie Robertowi Gmitruczukowi i Staroście Szczepanowi Niebrzegowskiemu „za przemówienie, które łączy i podnosi na duchu”, posłowi Marcinowi Duszkowi za obecność, wszystkim uczestnikom uroczystości, w szczególności pocztom sztandarowym, przedstawicielom samorządów, szkół, przedszkoli, placówek oświatowych, także zakładów pracy, instytucji i stowarzyszeń. Wyrażał wdzięczność służbom mundurowym: Policji, Straży Pożarnej – strażakom zawodowym i ochotnikom, „wszystkim, którzy stoją na straży bezpieczeństwa.

Ostatnio modyfikowany czwartek, 04 maj 2023 13:49

Najczęściej czytane

Kolejny krok w zakresie budowy budynku Urzędu Skarbowego

Kolejny krok w zakresie budowy budy…

01 Mar 2024 Wiadomości ze Starostwa

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu radzyńskiego

Kwalifikacja wojskowa na terenie po…

29 Lut 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Uchwała Nr 54/24 Zarządu Powiatu Radzyńskiego z dnia 28 lutego 2024 roku w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim

Uchwała Nr 54/24 Zarządu Powiatu Ra…

28 Lut 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu