Modlitwa, refleksja i pamięć na Uroczysku Baran

Salwa honorowa Salwa honorowa fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 414 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Uroczystość patriotyczno-religijna na uroczysku Baran odbyła się 11 czerwca br. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, wspólnie z Radą Gminy Kąkolewnica, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Powiatem Radzyńskim.

Tegoroczne uroczystości rozpoczął Zbigniew Makarski, natomiast list skierowany do organizatorów w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Mariusz Majczyna. Następnie odbyło się uroczyste powitanie rodzin pomordowanych oraz przybyłych gości. 

Mszę Świętą w intencji pomordowanych na uroczysku Baran koncelebrowali ks. Marek Bieńkowski, ks. kanonik Janusz Sałaj oraz ks. Bogumił Lempkowski. Ceremoniał wojskowy został zabezpieczony przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbył się apel pamięci, po którym oddano salwy honorowe. Oprawę muzyczną zapewnił zespół śpiewaczy „Wrzos” z Kąkolewnicy.

Następnie delegacje złożyły wieńce, a po krótkim odczycie historycznym związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę oraz działalnością Armii Krajowej, przedstawionym przez dyrektora Oddziału IPN w Lublinie, Roberta Derewendę, głos zabrali zebrani goście w osobach: Poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek, Posła Marcina Kamila Duszka, przedstawicielki Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Alicji Marciniak, Wicewojewody Lubelskiego Roberta Gmitruczuka oraz Członka Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Bartłomieja Bałabana. Na zakończenie części oficjalnej przemówienie wygłosił Wicestarosta Powiatu Radzyńskiego Michał Zając, odczytując list okolicznościowy od Starosty Szczepana Niebrzegowskiego adresowany do organizatorów i zebranych osób. W uroczystości wzięli również udział Członkowie Zarządu Powiatu Radzyńskiego: Jerzy Bednarczyk oraz Witold Korulczyk.

Poniżej prezentujemy odczytane przez Wicestarostę Michała Zająca przemówienie okolicznościowe:

Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd bohaterom walki o niepodległą Polskę, którzy w tym właśnie miejscu w okrutny sposób zostali zamordowani przez NKWD i oddziały podległe Informacji Wojskowej II Armii Wojska Polskiego. I choć od tamtego czasu mija 79 lat, nie poszło w zapomnienie tamto zło, tamto bezprawie, którego naocznym świadectwem jest tutejszy las, z tą jakże niezwykłą mogiłą. Dokumentem masowej zbrodni na żołnierzach Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Batalionów Chłopskich i na  miejscowej ludności, uznaną przez władzę sowiecką za szczególnie niebezpiecznych wrogów. Upływają lata, ale tragedia, która tu się rozegrała szokuje i boli  po dziś.

Opowieść o tych wydarzeniach to historia tragiczna, ale i piękna zarazem. Piękna, bo dzięki cierpieniu i śmierci tych ludzi my dzisiaj żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Składam wyrazy szacunku mieszkańcom Kąkolewnicy i okolicznych miejscowości, którzy bohatersko walczyli w obronie Ojczyzny i tym, którzy przez dziesięciolecia przechowywali wspomnienia o zbrodni z 1944 i 1945 r., wbrew wysiłkom władz komunistycznych dążących do zniszczenia pamięci o polskich patriotach – ofiarach uroczyska „Baran”. Dzięki Państwa staraniom i odwadze możemy dzisiaj oddać im cześć.

Wyrażam słowa wielkiego podziękowania Organizatorom dzisiejszej uroczystości. Dziękuję Państwu za zaangażowanie i patriotyzm, za to że trwacie na straży pamięci i prawdy. Prawdy, która miała być przemilczana, zakopana razem z zamordowanymi.

Wszystkim uczestnikom życzę głębokich przemyśleń nad służbą i ofiarą naszych narodowych bohaterów i męczenników. Niech pęd życia nie pozwoli nam zapomnieć o poległych, niech pamięć o nich nigdy nie umrze.

Cześć i chwała bohaterom!

Drugą część wydarzenia organizatorzy zaplanowali na gminnej strzelnicy w lesie Baran. Tam zgromadzeni mogli obejrzeć i usłyszeć montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Mały Katyń - uroczysko Baran", przygotowany przez uczniów Zespołu Oświatowego w Kąkolewnicy. W dalszej części wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie", Ferajna z Hoovera oraz trio Fidecki/Góras/Zdolski.

Wydarzenie otrzymało patronat honorowy Starosty Radzyńskiego oraz wsparcie finansowe ze środków Powiatu Radzyńskiego.

Ostatnio modyfikowany środa, 14 czerwiec 2023 10:16

Najczęściej czytane

Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski na Prezydenckich Obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego

Starosta Radzyński Szczepan Niebrze…

27 Maj 2024 Wiadomości ze Starostwa

Dzień Samorządu Terytorialnego 2024

Dzień Samorządu Terytorialnego 2024

27 Maj 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Życzenia z okazji Dnia Matki

Życzenia z okazji Dnia Matki

26 Maj 2024 Powiat wspiera

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu