Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła Kozirynek: Spektakularny sukces i tłumy mieszkańców

Golec uOrkiestra na scenie Golec uOrkiestra na scenie fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 1063 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

O tym, że Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek" przypadł mieszkańcom Radzynia i Ziemi Radzyńskiej do gustu, najlepiej świadczą tłumy mieszkańców odwiedzających imprezę. Tak było i tym razem. Już w godzinach porannych rozpoczął się szał zakupów. Trudno się dziwić. 111 stoisk wystawców z różnych stron Polski kusiło barwami, zapachami i smakami.

Na straganach nie zabrakło ciekawego, niebanalnego rękodzieła, ale również regionalnych przysmaków: wędlin, których zapach niósł się ulicą, pieczywa, obowiązkowych obwarzanków, słodyczy, ciast, góralskich oscypków. Cieszy fakt, że wśród stoisk znaleźli się nasi lokalni wystawcy - zarówno sprzedawcy jak i instytucje: Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy z pięknymi efektami pracy podopiecznych, Koło Seniorów PCK, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, gdzie można było wziąć udział w quizie z nagrodami, popróbować leśnych przysmaków i w ciekawej rozmowie dać się przekonać, że "las jest w stanie wyżywić człowieka".

Osoby kreatywne brały udział w warsztatach rękodzieła: wykonywania świec z wosku pszczelego, gipsowych obrazków, kart okolicznościowych, makramowych bransoletek oraz ozdób z wikliny papierowej. Ponadto odbywały się pokazy, na których można się było przekonać m.in. , że "nie święci garnki lepią" - każdy chętny mógł spróbować ulepić swój i próbować ukształtować go na kole garncarskim.

Od godz. 10.00 można było też sycić ducha podczas występów naszych lokalnych artystów, którzy zaprezentowali się na małej scenie. Powstała ona po południowej stronie ul. Ostrowieckiej. O naszej imprezie dowiedziała się znaczna część Polski dzięki sześciu wejściom na żywo w ramach "Wiosny z TVP3 Lublin".

Wieczorem tłumy zgromadziły się na koncertach gwiazd. Zespół Koniec Listopada zadowolił radzyńską młodzież, Andrzej Rybiński dał koncert wspomnień, a żywiołowa Golec uOrkiestra porwała do śpiewu i tańca tak skutecznie, że Ostrowiecka się zatrzęsła – od entuzjazmu. Tym bardziej, że bracia Golcowie w Radzyniu wykonali dwie premiery swych najnowszych utworów, które znajdą się na najnowszej płycie wydanej planowanej na wrzesień z okazji 25-lecia zespołu.

Wisienką na torcie dla miłośników historii była kolejna premiera: na stoisku Radzyńskiego Ośrodka Kultury można było kupić wyczekiwaną pozycję, zawierającą materiały z sesji naukowej, która odbyła się w ramach Zjazdu Rodu Kątskich: "Mecenat dawnych właścicieli Radzynia Podlaskiego a rozwój centrum kulturalnego na Podlasiu w połowie XVIII wieku".

Wielkim atutem imprezy jest też jej miejsce. Przemiana centralnej ulicy w deptak, zgromadzenie w tej przestrzeni wielu atrakcji i stworzenie specjalnej atmosfery spotkań, zakupów – głównie rękodzieła i regionalnych przysmaków oraz przeglądy artystyczne dla słuchaczy o różnych upodobaniach, z koncertami wybitnych gwiazd estrady, sprawia, że nie tylko trzeba, ale po prostu chce się tu być.

IV Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2023” patronatem honorowym objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski i Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. Patronat medialny nad imprezą sprawują: TVP3 Lublin, Telewizja Radzyń, Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie, Echo Katolickie, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń, Informator Powiatowy oraz portale internetowe – podlaski.info, podlasie24 oraz Kocham Radzyń Podlaski. Partnerami wydarzenia są: PKN Orlen, PGE Dystrybucja S.A., Lubelskie Smakuj Życie!, firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim oraz Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim. Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe z budżetu Powiatu Radzyńskiego.

Najczęściej czytane

Zapraszamy na spotkanie informacyjne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Zapraszamy na spotkanie informacyjn…

12 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Biała Niedziela 2024. Zachęcamy do skorzystania z usług lekarzy specjalistów

Biała Niedziela 2024. Zachęcamy do …

12 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Chwała Bohaterom na Uroczysku Baran

Chwała Bohaterom na Uroczysku Baran

12 Cze 2024 Powiat wspiera

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu