Władze Powiatu Radzyńskiego uczciły Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Starosta Radzyński, Członkowie Zarządu Powiatu oraz Radny Powiatowy przy miejscu pamięci w Tchórzewie Starosta Radzyński, Członkowie Zarządu Powiatu oraz Radny Powiatowy przy miejscu pamięci w Tchórzewie fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa

Dziś (12.07) obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który jest świętem państwowym upamiętniającym ofiary niemieckiej okupacji na polskiej wsi podczas II wojny światowej. Z tej okazji przedstawiciele Władz Powiatu Radzyńskiego złożyli hołd mieszkańcom Tchórzewa, którzy zostali zamordowani przez Niemców w odwecie za współpracę z ruchem oporu.

6 października 1942 roku w Tchórzewie miała miejsce masakra, w której zginęły 24 osoby. Wśród zabitych były dzieci, kobiety i starcy. Większość z nich należała do rodziny Guzów oraz Pszkitów, którzy byli aktywni w konspiracji.

Starosta Szczepan Niebrzegowski oraz Członkowie Zarządu Jerzy Bednarczyk i Grzegorz Kowalczyk wraz z radnym Rady Powiatu Radzyńskiego oraz Dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego Tadeuszem Sławeckim złożyli wieniec oraz ustawili znicze na miejscu pamięci w Tchórzewie. Wyrazili tym samym szacunek i wdzięczność za bohaterską postawę mieszkańców polskiej wsi, którzy nie poddali się terrorowi niemieckiemu i bronili swojej Ojczyzny.

Zarząd Powiatu Radzyńskiego co roku uczestniczy w uroczystościach upamiętniających Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony dnia 29 września 2017 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto honorujące patriotyzm i solidarność polskiej wsi, która wspierała polską partyzantkę, brała udział w działaniach konspiracyjnych oraz pomagała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami – uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli zaopatrzyć się w żywność na wsi. Święto to jest także przypomnieniem o cierpieniach i stratach poniesionych przez polską wieś podczas II wojny światowej, kiedy to Niemcy niszczyli wsie, palili domy, mordowali ludzi i wywozili ich na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych.

Ostatnio modyfikowany czwartek, 13 lipiec 2023 06:48

W upał chrońmy się przed słońcem

20 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek"