Niedźwiadek Podróżnik stanął w Radzyniu

Odsłonięcie pierwszego niedźwiadka Odsłonięcie pierwszego niedźwiadka fot. Tomasz Młynarczyk
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 271 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Wrocław ma swoje krasnale, Lublin koziołki a od 14 kwietnia br. Radzyń ma niedźwiadki! Burmistrz Jerzy Rębek, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Radzyński Ośrodek Kultury zaprosili na uroczystą inaugurację Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka oraz ustawienie rzeźby Niedźwiadka Podróżnika. Połączy on wyjątkowe miejsca w naszym mieście, istotne pod względem historycznym, kulturalnym i turystycznym.

Celem powstania Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Radzynia. – Pierwszy niedźwiadek nazywa się Podróżnik i stoi na skwerze, gdzie swoje tabliczki odsłonili już najwięksi globtroterzy w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Radzyniu – powiedział burmistrz Jerzy Rębek.

W ramach tej inicjatywy powstanie kilkanaście rzeźb, które zostaną rozstawione w różnych miejscach Radzynia. – Indywidualny charakter każdej z nich zapewni atrakcyjność oraz nawiązanie do faktów związanych z danym miejscem. Ponadto pragniemy wokół rzeźb niedźwiadków integrować życie społeczne, kulturalne i turystyczne naszego miasta – dodał Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i pomysłodawca utworzenia szlaku.

W najbliższych miesiącach w Radzyniu pojawią się kolejne niedźwiadki. W związku z tym inicjatorzy utworzenia Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka zwracają się do wszystkich mieszkańców miasta z prośbą o wskazanie miejsc, w których mogą one stanąć. Propozycje miejsc i imion dla niedźwiadków wysyłajcie na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Niedźwiadek Podróżnik

Niedźwiadek Podróżnik stoi w południowo-wschodnim rogu Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim, skweru który powstał w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Cykl organizowany od 2012 roku bardzo szybko stał się ważną imprezą, która zapewniła sobie poczytne miejsce w kulturalno-towarzyskim życiu Radzynia. Każda jego edycja to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści oraz spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I oczywiście – zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo. Relacje z wypraw to nie tylko pasjonujące, czasem mrożące krew w żyłach, czasem wzruszające, ale także pełne humoru opowieści, ale również – pokazy slajdów, przywiezionych z szerokiego świata pamiątek, projekcje filmów, wystawy fotograficzne, warsztaty czy koncerty.

Uroczysta inauguracja Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim odbyła się 21 maja 2015 roku. Dokonał jej Aleksander Doba – pierwszy człowiek na świecie, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wykorzystując do tego wyłącznie siłę własnych mięśni. Odsłaniane na skwerze tabliczki również nawiązują do herbu Radzynia Podlaskiego i mają kształt łapy niedźwiedzia, w którą wpisane jest imię i nazwisko podróżnika. Obecnie możemy znaleźć już tutaj 23 odciski. W ten sposób niedźwiedź symbolicznie wędruje sobie po skwerze.

Od 2015 roku swoje tabliczki odsłonili tutaj m.in.: wspomniany Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska (wspólną z Tony Halikiem), Nela Mała Reporterka, Arkady Paweł Fiedler (wspólną ze swoim dziadkiem Arkadym Fiedlerem i ojcem Arkadym Radosławem Fiedlerem), Marek Kamiński, Jacek Pałkiewicz, Tomek Michniewicz, Piotr Pustelnik, Marek Fiedler, Marek Niedźwiecki, Aleksandra i Karol Lewandowscy, Robert Makłowicz, Krzysztof Wielicki, Przemek Kossakowski i Miłka Raulin. A już 5 maja do tego zacnego grona dołączy Beata Pawlikowska.

Skwer stał się już niewątpliwą atrakcją turystyczną Radzynia. Uważam, że podobnie będzie ze Szlakiem Radzyńskiego Niedźwiadka. Pierwsza figurka – Niedźwiedź Podróżnik ma ok. 50 cm wysokości i wykonana została z brązu. Niedźwiadek wyposażony jest w plecak, w ręku trzyma kijek i jest gotowy do wyruszenia na spacer po naszym pięknym mieście – po Radzyniu Podlaskim.

Robert Mazurek
fot. Tomasz Młynarczyk

Najczęściej czytane

Nagrody Sportowe Starosty Radzyńskiego: Uhonorowanie wybitnych Sportowców i Trenerów

Nagrody Sportowe Starosty Radzyński…

28 Maj 2024 Powiat wspiera

Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski na Prezydenckich Obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego

Starosta Radzyński Szczepan Niebrze…

27 Maj 2024 Wiadomości ze Starostwa

Dzień Samorządu Terytorialnego 2024

Dzień Samorządu Terytorialnego 2024

27 Maj 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu