Powiatowy Konkurs Historyczny „Polacy na frontach II wojny światowej”

Wspólne zdjęcie Wspólne zdjęcie fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 827 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

W maju bieżącego roku obchodzona będzie 75 rocznica zakończenia II wojny światowej, najtragiczniejszej z wojen w dziejach świata, w której zginęło ponad 50 milionów ludzi.

Chociaż zwycięstwo w 1945 r. nad niemieckim faszyzmem nie oznaczało dla Polski przywrócenia pełnej suwerenności, to jednak 75 rocznica pokonania III Rzeszy będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu 2020 r.

Z tej okazji I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim zorganizowało Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radzyńskiego. - Temat konkursu „Polacy na frontach II wojny światowej” miał na celu zwrócenie uwagi, że Polska była pierwszą ofiarą agresji, najpierw niemieckiej a następnie radzieckiej i wbrew absurdalnym głosom płynącym od niektórych polityków, Polska nie ponosi za wybuch wojny żadnej odpowiedzialności – tłumaczyła Dyrektor I LO. - Wprost przeciwnie, to nasz kraj poniósł stosunkowo największe straty ludnościowe i materialne. Polacy walczyli praktycznie na wszystkich frontach II wojny światowej, od jej pierwszego do ostatniego dnia w Europie. Tym samym wkład Polaków w pokonanie III Rzeszy był ogromny i jak wskazują historycy, Polska pod względem tego wkładu znajdowała się na 4 miejscu po USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii a przed Francją. Ten wysiłek militarny został okupiony życiem tysięcy polskich żołnierzy, o czym nie zawsze się pamięta. To m.in miał uzmysłowić konkurs wszystkim jego uczestnikom – mówiła Dyrektor Ewa Grodzka.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.

Do udziału w konkursie zgłosiły się wszystkie szkoły ponadpodstawowe z powiatu radzyńskiego oraz cztery szkoły podstawowe, w tym obie radzyńskie placówki, a także szkoły z miejscowości Wohyń i Wola Osowińska. Do rywalizacji przystąpiło ponad 100 uczniów o zainteresowaniach historycznych. Pierwszy etap odbył się 7 lutego 2020 r. w szkołach. Jego uczestnicy rozwiązywali test wyboru składający się z 45 zadań, zróżnicowanych dla dwóch poziomów kształcenia: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Do eliminacji finałowych zgłoszono 41 uczniów, z tego 21 ze szkół podstawowych i 20 ze szkół ponadpodstawowych.

Finał Konkursu odbył się 28 lutego 2020 r. w sali gimnastycznej I LO w Radzyniu Podlaskim. W uroczystym rozpoczęciu eliminacji finałowych uczestniczyli: Starosta Szczepan Niebrzegowski oraz Wicestarosta Michał Zając. Otwierając konkurs, Dyrektor I LO i Prezes Zarządu SPILO Ewa Grodzka podkreśliła, że uczestnicy eliminacji finałowych zmierzą się z testem składającym się aż z 75 zadań, także zróżnicowanych ze względu na kategorię jego uczestników. Liczba zadań nie jest przypadkowa, nawiązuje do 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Ponadto pomysłodawcą konkursu i autorem zadań był Tadeusz Pietras, który wyodrębnił w teście 15 pytań dotyczących wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym powiecie w czasie II wojny światowej. Tego samego dnia w sali kina „Oranżeria”, po projekcji filmu „Gurgacz - kapelan Niezłomnych”, na który uczestnicy zmagań finałowych zostali zaproszeni przez dyrektora ROK Roberta Mazurka, odbyło się ogłoszenie jego wyników. Na ten podniosły moment, wpisujący się w program radzyńskich obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych, przybyli sprawujący honorowy patronat: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta Michał Zając, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek oraz reprezentujący Burmistrza Miasta Jerzego Rębka – Wiceburmistrz Sławomir Lipski, a także Przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek i członek Zarządu Powiatu Grzegorz Kowalczyk.

Laureatami Konkursu Historycznego „Polacy na frontach II wojny światowej” zostali:

W kategorii szkól podstawowych:

I miejsce - Julia Ostasiewicz

II miejsce - Szymon Głębocki

III miejsce - Adrian Czorkowski

Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce - Kacper Kozak (I LO)

II miejsce - Oliwia Zdanikowska (I LO)

III miejsce - Wiktoria Sobijanek z Liceum Ogólnokształcącego w Komarówce Podlaskiej.

Ponadto Organizatorzy konkursu postanowili wyróżnić uczniów, którzy uzyskali najwyższy wynik w swojej szkole. W tym gronie znaleźli się:

Julia Ostasiewicz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim

Maksymilian Kowalski – Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyniu Podlaskim

Magdalena Pirogowicz – Szkoła Podstawowa w Wohyniu

Mateusz Zbiciak – Szkoła Podstawowa w Woli Osowińskiej

Konrad Adamowicz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim

Patryk Fijałek – Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej

Wiktoria Sobijanek – Liceum Ogólnokształcące w Komarówce Podlaskiej

Kacper Kozak – I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim (otrzymał również dodatkową nagrodę za uzyskanie najlepszego wyniku w zakresie historii naszego regionu).

Dyplomy i nagrody książkowe dla laureatów oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych uczniów w szkole zostały ufundowane przez Zarząd SPILO. Okolicznościowe podziękowania otrzymali również wszyscy nauczyciele, którzy przygotowywali swoich uczniów do konkursu.

Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek w swoich wystąpieniach pogratulowali młodzieży wyników oraz organizatorom idei konkursu. Podkreślali również wagę edukacji historycznej młodego pokolenia.

Tekst : Michał Maliszewski i Ewa Grodzka Foto: Michał Maliszewski

Ostatnio modyfikowany środa, 19 sierpień 2020 07:19

Najczęściej czytane

Duet skrzypcowy - Krzysztof i Jakub Jakowicz na scenie ROK

Duet skrzypcowy - Krzysztof i Jakub…

26 Paź 2020 Powiat wspiera

Cała Polska w czerwonej strefie. Poznaj nowe zasady bezpieczeństwa
„Niepodległa do hymnu” – jak uczcić Narodowe Święto Niepodległości w czasie pandemii

„Niepodległa do hymnu” – jak uczcić…

22 Paź 2020 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu