Realizacja projektu "Polski ZŁOTY ma sto lat" w ZSP

Plakaty Plakaty ZSP
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 947 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Od 2 grudnia 2019 r. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim realizuje projekt „Polski ZŁOTY ma sto lat!”. Projekt ten, o wartości 11 800 zł., powstał w ramach programu edukacji ekonomicznej. Termin jego zakończenia – 31 października 2020 r.

Głównym celem Projektu było kształtowanie i promocja postaw przedsiębiorczych wśród uczniów oraz zwiększenie zainteresowania wiedzą o gospodarce i pieniądzu. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i zaprezentowania swojej wiedzy w przeróżnych formach: testach wiedzy, prezentacjach multimedialnych, pracach plastycznych, wystawach pokonkursowych.

Konkurs wiedzy ekonomicznej „PRZEDSIĘBIORCZY UCZEŃ” przygotowany i przeprowadzony był przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, skierowany był do uczniów szkół podstawowych powiatu radzyńskiego i powiatów ościennych. Konkurs realizowany był w dwóch etapach. I etap odbywał się w szkołach podstawowych w formie testu wiedzy. Po sprawdzeniu poprawności udzielonych odpowiedzi, wyłoniono 50 najlepszych uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu. W trakcie II etapu konkursu zostało wyłonionych i nagrodzonych 10 uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki. W konkursie tym wzięło w sumie udział 150 uczniów. W tegorocznej edycji konkursu „PRZEDSIĘBIORCZY UCZEŃ” duży nacisk był położony na poznanie historii pieniądza od odzyskania niepodległości do czasów dzisiejszych. Uczniowie poznali także funkcje Narodowego Banku Polskiego, pojęcia inflacji i deflacji oraz jak stabilna pozycja złotego wpływa na gospodarkę kraju.

W ramach Projektu odbyła się także wycieczka edukacyjna do Centrum Pieniądza NBP im. S. Skrzypka w Warszawie, zorganizowana dla 50 uczniów ZSP zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu „PRZEDSIĘBIORCZY UCZEŃ”. Uczniowie w czasie wycieczki poszerzyli swą wiedzę o pieniądzu, bankowości, narzędziach banku centralnego, rynkach finansowych i zebrali materiały przydatne do ułożenia pytań konkursowych oraz przygotowania prezentacji multimedialnych. Poza wizytą w Centrum Pieniądza, uczniowie odwiedzili również Giełdę Papierów Wartościowych.

W ramach działań projektowych przeprowadzono również konkurs na pracę plastyczną na temat „Polski ZŁOTY ma sto lat!” w dwóch kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych powiatu radzyńskiego i okolicznych oraz dla uczniów ZSP. Wzięło w nim udział 101 uczestników. Komisja konkursowa nagrodziła po 10 autorów najlepszych prac w obu kategoriach.

Uczniowie ZSP wraz nauczycielami przygotowali wystawę pokonkursową prac plastycznych na temat „Polski ZŁOTY ma sto lat!”. Wystawa została zaprezentowana w holu szkoły. Z wystawą mogą zapoznać się wszyscy uczniowie ZSP, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także goście odwiedzający szkołę.

Projekt obejmował również konkurs na najlepszą prezentację multimedialną na temat „Polski ZŁOTY ma sto lat!”. Uczniowie technikum ZSP w zawodzie technik ekonomista w dwuosobowych zespołach opracowali prezentacje multimedialne. Trzy najlepsze zespoły zostały nagrodzone.

Uczniowie szkół podstawowych biorący udział w finale konkursu „PRZEDSIĘBIORCZY UCZEŃ” oraz uczniowie technikum ZSP w zawodzie technik ekonomista mogli także popisać się wiedzą

z zakresu polityki monetarnej w konkursie internetowym pod tytułem „Co wiesz na temat polityki monetarnej”. Tutaj również najlepsi otrzymali nagrody.

Uczestnicy konkursu „PRZEDSIĘBIORCZY UCZEŃ”, konkursu na pracę plastyczną „Polski ZŁOTY ma sto lat!”, konkursu na prezentację multimedialną „Polski ZŁOTY ma sto lat!” oraz konkursu „Co wiesz na temat polityki monetarnej” otrzymali dyplomy i nagrody o zróżnicowanej wartości.

Opiekunowie najlepszych uczniów w konkursie „PRZEDSIĘBIORCZY UCZEŃ” oraz opiekunowie uczniów szkół podstawowych, którzy wykonali trzy najlepsze prace plastyczne zostali także nagrodzeni.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali drobne upominki.

Uczniowie ZSP jak i ich nauczyciele oraz pracownicy księgowości ZSP pracowali na rzecz Projektu społecznie w formie wolontariatu.

W realizację projektu zaangażowane były: Barbara Zaniewicz – koordynator, Elżbieta Cybulska, Małgorzata Daniluk, Edyta Fijałek, Anna Gryta.

Ostatnio modyfikowany wtorek, 29 wrzesień 2020 19:10

Najczęściej czytane

Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek"
Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy

14 Cze 2024 Wiadomości

Zapraszamy na spotkanie informacyjne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Zapraszamy na spotkanie informacyjn…

12 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu