Przemówienie okolicznościowe Starosty Radzyńskiego z okazji Święta Niepodległości 2020

Powiewająca flaga Polski Powiewająca flaga Polski fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Ogłoszenia/Komunikaty
Czytaj 96 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Zachęcamy do wysłuchania przemówienia okolicznościowego Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości 2020.

 

Szanowni Państwo!

Drodzy Mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego!

11 listopada 2020 r. – gdybyśmy spojrzeli w kalendarz dowiedzielibyśmy się, że to kolejny 315. dzień w roku, szary, jesienny, wolny od pracy. Ale my Polacy dobrze wiemy, że dzisiejszy dzień nie jest dniem zwyczajnym, jest dniem wyjątkowym, jest dniem szczególnym, gdyż 102 lata temu w dziejach naszego narodu miały miejsce wydarzenia, które na zawsze zapisały się na kartach historii Polski, Europy i całego świata. Po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych rodaków Polska odzyskuje wolność. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który my dzisiaj powinniśmy strzec. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym co powinno nas łączyć, a nie dzielić. Wielki Polak – Jan Paweł II tak pisał o wolności:

„Wolności nie zdobywa się na zawsze, Polska w całej tej tysiącletniej historii musiała doświadczyć tyle upodleń i upokorzeń. Musiała – abyśmy dziś byli mądrzejsi o doświadczenia tego tragicznego w skutkach narodu bilansu. Tylko mądre decyzje związane z naszą słowiańską cechą sprawią, że Polacy zapragną tę wolność strzec i nikomu nie pozwolą, aby Polska na nowo zniknęła z mapy Europy”.

W tym szczególnym dniu, kiedy nie możemy licznie zgromadzić się jak co roku pod pomnikiem na Placu Wolności, w dobie walki z koronawirusem rodzi się refleksja: Czy potrafimy dobrze wykorzystać tę wolność? Czy pielęgnujemy ją należycie? Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie, mamy możliwość decydowania o sobie i mimo dzielących nas różnic pamiętajmy o tym jak łatwo tę wolność stracić, jak bardzo trzeba o nią dbać – wspólnie, solidarnie, pamiętając o słabszych, potrzebujących pomocy. Budujmy tę wolność razem, nie zapominając tych, którym to wszystko zawdzięczamy.

Drodzy Mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego!

Pamiętajmy, że wskrzeszony 102 lata temu ogień wolności, polskość to nie tylko wydarzenia historyczne i minione dzieje, ale przede wszystkim nasze obecne postawy i działania. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy, że to my wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy. Niech dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny, jaką jest Powiat Radzyński będzie dla nas życiowym celem, a poprzez uczciwą pracę dążmy do jej ciągłego rozwoju.

Z okazji Dnia Niepodległości życzę Państwu zdrowia, wszelkiej pomyślności i aby dla każdego z nas wolna Polska była miejscem szczególnym, dla którego warto żyć.

Ostatnio modyfikowany środa, 11 listopad 2020 10:56

Najczęściej czytane

Nieodpłatna pomoc prawna - wybór organizacji

Nieodpłatna pomoc prawna - wybór or…

27 Lis 2020 Wiadomości ze Starostwa

Kondolencje

Kondolencje

27 Lis 2020 Ogłoszenia/Komunikaty

Zaproszenie na XXVII nadzwyczajną sesję Rady Powiatu w trybie zdalnym - 30.11.2020

Zaproszenie na XXVII nadzwyczajną s…

27 Lis 2020 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu