Pamiętnik Józefa Pachały – publikacja

Książka Pamiętnik Józefa Pachały Książka Pamiętnik Józefa Pachały fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach oraz Gmina Borki przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Powiatu Radzyńskiego wydały publikację Pamiętnik Józefa Pachały.

Bohater książki był wrzosowianinem żyjącym na przełomie XIX i XX w. - Wydanie jego zapisków właśnie teraz jest o tyle doniosłe, że w roku 2020 obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będącej decydującym momentem wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921), w której Pachała brał aktywny udział, o czym pisał właśnie w Pamiętniku – czytamy na pierwszych stronach książki. - Józef Pachała jest postacią interesującą, zwłaszcza w kontekście walk o odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Należał do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) działającej na terenie zaboru rosyjskiego, której szeregi nie tylko zasilał, ale także organizował jej struktury w powiecie radzyńskim. Po odzyskaniu Niepodległości za udział w wojnie polsko-bolszewickiej był nagrodzony przez Józefa Piłsudskiego aktem nadania ziemi na Kresach Wschodnich (daru jednak nie przyjął, twierdząc, że walczył o wolną Polskę, a nie o korzyści materialne) dał szereg odznaczeń, m. in. Krzyż Walecznych i Medal Niepodległości. Z tekstu Marka Korulczyka wynika natomiast, że również po 1918 roku był postępowym i aktywnym organizatorem życia społecznego – oznajmił w przedmowie Wójt Gminy Borki Radosław Sałata.

Książka została wydana przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach z/s w Woli Osowińskiej oraz Gminę Borki. Wydawnictwo zostało włączone do programu "Warto być Polakiem" organizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego, zaś Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim zadeklarowało udział w działaniach promujących wydawnictwo.

Ostatnio modyfikowany wtorek, 16 luty 2021 08:45